Jquery ile texbox'a girilen değerleri büyük/küçük yapmak

Jquery ile texbox'a girilen değerleri büyük/küçük nasıl yapılır?

Anlık olarak kullanıcının textbox'a girdiği verilerde tamamı büyük ya da tamamı küçük olmasını nasıl yapabiliriz?

Jquery toUpperCase() ve toLowerCase() nedir? nasıl kullanılır?

fenerbahce fenerbahce (107)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Jquery ile anlık olarak kullanıcıdan aldığımız verilerin tamamı büyük ya da tamamı küçük olmasını isteyeceğimiz durumlar olabilmektedi. Javascript veya jquery ile daha kullanıcı verileri girerken yapabiliyor olmamız bir avantaj sağlacaktır.

    <input id="uzmanim" type="text" />

    input, keyup olduğunda bunu yakalayarak ve mevcut değerleri toUpperCase() ile büyüterek ve yeniden değerini yazabiliriz.

    $('#uzmanim').keyup(function(){
        this.value = this.value.toUpperCase();
    });

    büyütmek yerine küçültmek istersek bu seferde toLowerCase() fonksiyonunu kullanabiliriz.

    $('#uzmanim').keyup(function(){
        this.value = this.value.toLowerCase();
    });

    şeklinde yapabiliriz.

    ergin ergin (2539)