Jquery nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Jquery nasıl öğrenilir? Öğrenmeye nerden başlamalıyım?

Jquery projelere nasıl eklenir?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Jquery,  HTML dokümanların yönetiminde, animasyonların oluşturulmasında, etkileşimli Web sayfaların hazırlanmasında kullanılan daha az kod ile daha efektif, hızlı ve daha çok işlerin yapılmasını Web etkileşimi sağlayan JavaScript kütüphanesidir. Jquery kısaca bir JavaScript Framework’üdür. Jquery'nin en büyük avantajı tutarlı bir şekilde tüm tarayıcılarda çalışmasıdır. Bu nedenle projelerimizde gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

    Jquery JavaScript kullanımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde kullandığımız sitelerin büyük bir çoğunluğunda kullanılmaktadır ve en çok kullanılan javascript kütüphanesidir. Başarısı çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Microsoft kendi platformlarına jquery kullanmaktadır. Microsoft Visual Studio, asp.net ajax, asp.net mvc gibi yerlerde de jquery desteğini sürdürmektedir.

    Jquery kütüphanesi bedava ve açık kaynaklıdır. Projelerde kullanımı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bununla birlikte ilk kullanıldığı günden bugüne büyük bir gelişim göstermiştir ve hala gelişmekte olup yeni versiyonları yayınlanmaktadır.

    Jquery'nin site ya da uygulama içerisinde sağladığı başlıca yararları şunlardır;

    • Nesne seçimlerini ve etkilenmelerini hızlandırır.
    • Html içinde animasyon yapımını kolaylaştırır.
    • Css ile birlikte kusursuz çalışır.

    Jquery nasıl öğrenilir? Jquery öğrenemeye nerden başlamalıyım?

    Jquery'e başlamadan önce Html ve Css hakkında bir şeyler biliyor olmalınız gerekmetedir. Bunları bilmeniz Jquery kütüphanesinin nasıl çalıştığını anlamanız açısında faydalı olucaktır. Aksi takdirde yazdığınız kodu neden yazdığınızı bilmeden ilerlemenizde çok sınırlı olacaktır. Bunların yanında temel olarak JavaScript hakkında da bilginizin olmasıda çok işinize yarayacaktır. Jquery'nin işleri hızlandırdığı için neyi hızlandırdığını görmek için bu çok önemlidir.

    Tüm bu css, html, javascipt bilgileri için temel bilgi kaynağınız W3 Schools olmasında fayda vardır.

    Jquery için ise başlıca bilgi kaynağı ise Jquery' inin kendi döküman sitesi olmalıdır.

    Jquery nasıl kullanılır? Projelerimize nasıl eklenir?

    Jquery'i projelerimizde kullanmak için öncelikle Jquery' inin kendi sitesinde sağda bulunan "DOWNLOAD JQUERY" kısmından indirip projenize eklemeniz gerekmektedir.

    Daha sonra doğru isimle ve doğru yoldaki (src) javascript dosyasını sitemizde "head" tagları arasından çağırmamız gerekir.

    <script type="text/javascript" src="jquery.js"></script>

    Jquery'i projelerimize eklemenin diğer bir yöntemi ise (CDN) google tarafından host edilen dosyasını projemize eklememizdir.

    <script type="text/javascript" src="//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.2/jquery.min.js"></script>

    Daha sonra ise "head" tagları arasına aşağıdaki kod bloğunu eklememiz gerekmetedir.

    <script type="text/javascript" >
         $(document).ready(function() {
              // Buraya kodları yazacağımız yerdir.
         });
    </script>

    Bu aşamadan sonra Jquery kodlarını kullanmaya başlayabiliriz.

    ergin ergin (2539)