kablo yandı sizce neden olabilir

merhaba bir usb bağlantılı beyaz bir kablo buldum yatağın altından ve bir deneyim dedim bir ucunu psp ye diğer ucunu bilgisayara bağladım birden bire kablonun ucu yanmaya başladı ve bende ale acele hemen çıkardım sizce neden böyle bir şey oldu sebebi nedir bantlasam tekrardan böyle bir sıkıntı ortaya çıkarmı bu arada sadece psp ye bağlı ucu yandı bazı kablolar birbirinde koptu sizce nedeni nedir? bu arada tekrardan çalıştırma ihtimalim varmı yanmaz bir şekilde yani bantlayıp kabloları falan ama şunu farkettimki hepsi kopmamış bazıları kopmuş

ardavarol ardavarol (3)
6 yıl önce sordu

  • Kablonun renginin (beyaz olmasının) ve yatağın altından çıkmasının önemi nedir? Başka renkte olsaydı ve başka bir yerden çıksaydı ne olurdu? Bunları yazmaya neden ihtiyaç duyuyorsun? :) temmuz 6 yıl önce
  • daha ayrıntılı açıklayınız falan filan diyorda beni biraz zorladı bende böyle yazmak zorunda kaldım :D ardavarol 6 yıl önce
  • Ayrıntı o değil. Problemin muhtevasıyla alakalı ayrıntı gerekir. Yoksa rengi şuydu, buradan buldum gibi şeyler değil. Bu bilgiler problemin sebeplerinin anlaşılabilmesine yardımcı olmayan özel ve gereksiz bilgilerdir :) temmuz 6 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Kablonun yanması için kısa devre olması lazım. Yani kablonun üzerindeki plastik soyulmuşsa ve bakır iletkenler birbirine değiyorsa kısa devre olur, ısınır ve yanar.

Açıkta olan kabloları, bakır kısımları görülmeyecek şekilde bantlayabilirsin.

Fakat burada ilginç bir durum var. USB bağlantıda voltaj çok düşüktür. Normalde bu tür bir soruna yol açmaması lazım.

hakan hakan (15394)
6 yıl önce cevaplandı

  • demekki çok dandik bir şey :D ardavarol 6 yıl önce
  • @ardavarol öyle görünüyor, yenisini almak daha mantıklı :D hakan 6 yıl önce

O kablo kullanılmaz, cihazlara zarar verebilirsin. Yeni kablo almak varken maceramı arıyorsun?

Sony PlayStation Portable PSP Şarj Kablosu (tıkla)

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

  • psp şarj kablosu varda oyun yüklemek için psp bağlantısı kullanıyorum ardavarol 6 yıl önce
  • Aynı tür kablo diye biliyorum. Yani aynı kabloyu kullanabilirsin, öyle değilmi? Uçları farklımı? Ben hiç elime bir PSP almadım ama telefonlarda olduğu gibi şarj kablosu ile veri kablosunun ortak (aynı kablo) olduğunu düşünüyorum. Farklı ise o başka @ardavarol Ama farklı olsada sen yine öyle bir kablo arayarak yenisini almalısın. O problemli kabloyu asla kullanmaya kalkışmamalısın. temmuz 6 yıl önce