Kablosuz ağımı kimler kullanıyor nasıl görebilirim?

0

Kablosuz ağımı kimler kullanıyor bunu görmenin bir yolu var mı?

Kardeşim kablosuz ağ şifresini arkadaşlarına vermiş. Şimdi internette bir yavaşlama var. Kablosuz ağı kullanan birileri var mı bunu nasıl öğrenirim?

ceyda ceyda (275)
4 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Kablosuz ağınızı kimler kullanıyor görmenin bir yolu var.  En basitinden kablosuz ağınızı kullananları modem arayüzünden görebilirsiniz.

  Her Adsl modem / router cihazın bir yönetici arayüzü vardır. Bu arayüzde teknik ayarlamalar yapıldığı gibi ağınızla ilgili bilgileri de bulabilirsiniz.

  Öncelikle aşağıdaki bilgiler ev kullanıcıları içindir. Daha karmaşık ağ yapıları için değildir.

  Modem arayüzüne nasıl erişirim? 

  modem arayüzüne erişebilmek için öncelikle modemin ip adresini bilmeniz gerekir. Modem ip adresini öğrenmek için şunu yapın

  Modem ip adresini öğrenme:

  1. Windows ve R tuşlarına basın.
  2. Açılan çalıştır ekranıda cmd yazın ve enter tuşuna basın.
  3. Daha sonra ipconfig yazın ve enter tuşuna basın.
  4. Siyah ekranda yazılar kayacaktır. Bu ekranda Default Gateway / Varsayılan ağ geçidi yazan ifadenin karşısındaki ip adresi sizin adsl modeme ait ip adresinizdir.
  5. Modem ip adresi 192.168.1.1, 192.168.2.1, 10.10.10.1 gibi bir ifadedir.

  Adsl modem arayüzüne erişmek:

  Adsl modem ip adresini öğrendikten sonra şu işlemleri yapın

  1. İnternet tarayıcıyı açın (Google Chrome gibi)
  2. Adres satırına ip adresini yazın (http://192.168.1.1 gibi)  enter tuşuna basın.
  3. Karşınızı kullanıcı adı ve şifre girmenizi isteyen bir ekran gelecektir.
  4. Modem kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Eğer Adsl modem kullanıcı adı ve şifresini bilmiyorsanız, Adsl modemin kitapçıpına ya da modemin altında yazan yazılara bakın. Burada kullanıcı adı admin password admin gibi bilgileri bulabilirsiniz. Bu şekilde ulaşamazsanız Google üzerinde "modem marka model parola"  şeklinde arama yapın. Modem marka modelde elbette sizin modemin markası ve modeli olmalı.
  5. Artık adsl modem arayüzüne eriştiniz demektir.

  Modem arayüzüne eriştiğinize artık kablosuz ağınıza kimler bağlanmış bunu görebilirsiniz. Modem arayüzünde Kablosuz ağ, Wireless gibi bir bölüm vardır. Bu bölümü bulun. Bu bölüm her marka ve modelde farklı yerdedir.

  Modem arayüzünde kablosuz ağ bölümünü bulduğunuzda Wireless Status / Kablosuz ağ durumu gibi bir bölümde kablosuz ağınıza kimler bağlı görebilirsiniz. Aşağıda örnek bir arayüz üzerinde kablosuz ağa kimler bağlı görebilirsiniz.

  kablosuz ağa kimler bağlı

  Bu örnekte kablosuz ağa toplam 5 kişi bağlı. Kablosuz ağa bağlı kişiler arasında tablet, telefon gibi mobil cihazlar da var bunu unutmayın.

  Bu şekilde kablosuz ağa bağlı kullanıcıları görüntüleyebilirsiniz. Kendi bilgisayarınızın MAC adresini bu listeden görebilmek için önce kendi bilgisayarınızın MAC adresini öğrenmelisiniz: MAC adresi nedir? Bilgisayarın MAC adresini nasıl görebilirim?

  hakan hakan (14241)
  4 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol