Kapanma Problemi

Selamlar.

Dizüstü bilgisayarımda kapanma problemi var. Cihaz office programları kullanırken, taratıcıda sekme arttırınca, oyun oynarken falan kapanıyor.  Boştayken bile bir süre sonra kapanıyor.Fanlar tertemiz ve yağladım. Ayrı olarak soğutucu kullanıyorum. Yeni format attım ve sürücüler kurulmuş durumda. Şarj adaptörünü değiştirdim. Pilinde de problem yok. Problem nerede olabilir?

Windows 7 kullanıcısıyım. Bilgisayarımın markası casper.

vinn vinn (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sistem sıcaklıklarını kontrol et. Büyük ihtimalle işlemcinin (CPU) aşırı ısınmasıyla ilgilidir:

    AIDA64 nedir, nasıl kullanılı? (tıkla)

    Aida64 arabiriminde sistem sıcaklıklarına ulaşabilmek için;  Aida64>Bilgisayar>Algılayıcı

    Dikkat: Doownload sonrası yükleme sırasında linkteki kırmızı harlerle yazılan ikazlara dikkat edilmelidir.

    Kullanım sırasında işlemci sıcaklığı 70'leri (derece) geçiyorsa mutlaka işlemci üzerindeki termal macun yenisiyle değiştirilmelidir.

    Problem eğer işlemci ısınması kaynaklı değilse virüs veya anakart güç besleme deveresi kaynaklı olabilir.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Şu şekilde http://i.hizliresim.com/WYGQMN.png vinn 7 yıl önce
    • Eğer bu sıcaklıklar işlemciye yüklenilmiş halde çalışır sıcaklıkları ise, çökmelere yol açabilecek sıcaklıklar değil. Ama boştaki sıcaklıklarsa durum değişebilir. Birde bu son yazdıklarıma göre kontrolleri yap istersen. temmuz 7 yıl önce

    Şu şekilde http://i.hizliresim.com/WYGQMN.png

    vinn vinn (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Eğer bu sıcaklıklar işlemciye yüklenilmiş halde çalışır sıcaklıkları ise, çökmelere yol açabilecek sıcaklıklar değil. Ama boştaki sıcaklıklarsa durum değişebilir. Birde bu son yazdıklarıma göre kontrolleri yap istersen. temmuz 7 yıl önce
    • Az önce fişi takmadan oyun oynadığımı fark ettim ve kapanmadı. Bu durumda sorun nerede oluyor? Bilgisayar şarjdayken kapanıyor. Şarj adaptörü yeni olmasına rağmen. Pilini çıkarıp şarja bağlı oynamaya çalıştım yine olmadı. vinn 7 yıl önce
    • Güç beslemeyle ilgili bir problem olabilir. Garanti süresi geçmediyse yetkli serviste baktırabilirsin. Eğer garanti kapsamında değilse eşten dosttan aynı marka model bir notebook bulabilirsen o notebooktan batarya ve güç besleme adaptorü kullanarak testler yapabilirsin. Eğer problem anakarta kadar gitmezse, pil ve/veya adaptör problemlerinin giderilmesi çok masraflı olmaz. Diğer türlü ciddi masraflara yol açabilir ama anakartta olabileceğini çok zannetmiyorum. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • Not: Şarj adaptörü -yeni olmasına rağmen- problemliyse zaman içerisinde bataryayada vedahada kötüsü anakartada zarar verebilir. Bu sebeple çokça zaman kaybetmeden problemin adaptör kaynaklı olup olmadığını öğrenmeli, eğer problem sebebi buysa mutlaka adaptörü yeniden değiştirmelisin. temmuz 7 yıl önce