Kasaya dokununca elektrik kıvılcımı çıkması neden olur?

Yaklaşık 1 haftadır kasaya değdiğimde hafif bir elektrik çarpması oluyordu. Hani birine dokununca elektrik çarpar o şekildeydi. Bu sabah bilgisayarı açtım 5-10 dakika sonra kasaya değdiğimde mavi elektrik kıvılcımı çıktı. Kasayı ve PSU güç düğmesini kapattım hemen. PC kapalı olduğu halde 1-2 saat sonra fareyi, klavyeyi sökmek için kasaya tekrar değdim ve tekrar elektrik kıvılcımı çıktı. Farklı priz ile deneyebilirim fakat kasaya dokunmak veya açmak istemedim tekrardan. Monitörüm eski ve uzun zamandır kullanırken hareket ettirince cızırtı sesi geliyordu monitörden (güç kablosunun takıldığı kısımdan). Ama eski sistemlerimde de bu monitörü kullanmıştım böyle sıkıntı olmamıştı. Monitörün bu sorunu kasada elektrik kaçağı sorununa yol açabilir mi? Ya da PSU arızalanmış olabilir mi? Bilgisayarı alalı da 7-8 ay olmuştur. Güç kaynağım Aerecool VX Plus 500W. Kasanın tam modelini bilmiyorum ama Gigabyte chasis markası.

ardahd ardahd (631)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kasaya dokunduğunda kıvılcım çıkması ya da hafif çarpılmak topraklama sorununa işarettir.

    Elektrik hattında 3 bileşen vardır: Faz, Nötr ve Toprak.

    Toprak hattı kaçak elektriğin başka cihazlara ve insanlara zarar vermemesi için vardır. Bir cihazda kısa devre varsa, kasaya elektrik kaçırıyorsa topraklama işini yapmıyor demektir.

    toprak hattı

    Topraklı priz bu şekilde görünür. FAKAT! bunun olması yeterli değil. bu metallerin ucunun bir kabloya o kablonunda binanın temelinde, bahçede gömülü bir iletken lehvaya bağlı olması gerekir. Bizde elektrikçiler bu ucu doğrudan nötr hattına filan bağlıyorlar tembellikten. Diyelimki toprak hattın var. Uzatma kullanıyorsan uzzatmanın da toprak hatlı olmasına dikkat et.

    Bunlar temel bilgiler. Gelelim soruna.

    Monitör elbette kaçak yapıyorsa böyle bir sorua yol açar. Uzatmanda, PSU da da sorun olabilir.  Bunları tek tek kontrol etmeden sorunu bulmak zor. Topraklama hattın olmadığı için de kasaya dokunduğunda seni elektrik çarpar. Çünkü kaçak elektrik topraklanmıyor. Kasa üzerinde kalıyor. Bu anakartına da zarar verebilir. Evde kontrol kalemi varsa kontrol kalemi ile kontrol edebilirsin. Elinde kontrol etme.

    murat murat (12492)
    2 yıl önce cevaplandı

    • Hocam topraklı kaliteli bir priz ile denedim gene elektrik çarpıyor. Kasayı kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde 1 saniyeliğine ışığın yandığını gördüm. Bina eski olduğundan topraklama olmama ihtimali yüksek. O zaman şuan monitör yada PSU dan kaynaklı olabilir. Şuan elimde başka PSU veya monitör yok. Güç kaynağını garantiye göndersem mi diye düşünüyorum veya kasayı bilgisayarcıya mı götürsem? Ve şuan kasanın içini açmam zararlı olabilir mi? ardahd 2 yıl önce
    • Birde monitörü takmadan sadece kasayı çalıştırıp deneme yapacağım. O da olmazsa çok yüksek ihtimalle güç kaynağından demektir. ardahd 2 yıl önce
    • Konuya resim ekleyemedim de buraya link atıyorum. Monitörü de takmadım fakat kontrol kalemini kasanın arka kısmına tutunca ışığı sürekli yanıyor. https://www.hizliresim.com/m67iaea ardahd 2 yıl önce
    • @ardahd sorun kasayı açmanın bir zararı yok ama sana bir fayda da sağlamaz. Sorun PSU'dadır demek test etmeden zor. Ama garantisi varsa yollar. En azından test ederler. Anakartın montajının yeniden yapılması fayda sağlayabilir. Teknik servise yolla. Belki anakartta bir kısa devre vardır. Bunu test edebilirler. murat 2 yıl önce
    • Hocam yardımınız için teşekkürler. Sorun müteahhitin paradan kaçıp mutfak dışında hiçbir yere topraklama çekmemesiymiş. Kasayı mutfağa taktığımda kaçak olmuyor. Şuanlık idare ediyorum, elektrikçi çağırıp baktıracağız. ardahd 2 yıl önce
    • Bizde de aynı sorun vardı nötrden elektrik, toprak ucundan da elektrik geliyordu elektrikçi topraklamayı çektikten sonra sorun çözüldü. hydra 2 yıl önce
    • @ardahd sorunun çözülmesine sevindim murat 2 yıl önce