Kaspersky ve Malwarebytes ile bulunamayan Trojan:Win32/Wacatac.B!ml Trojanı Windows Defender nasıl buldu?

MalwareBytes ve Kaspersky'la tam tarama yaptığım halde hiçbir virüs bulamadım ancak Windows Defender ile tarama yaptığımda " Trojan:Win32/Wacatac.B!ml " virüsünü buluyor. Sizce ciddiye almalı mıyım?

Ek:

Wacatac

teklerc teklerc (5)
3 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Windows defenderin bulduğu trojanlar doğru.

    Bilgisayarını Mallwarebytes, Malwarebytes Anti-Rootkit ve Adw Cleaner ile tara fakat Mallwarebytes ve Malwarebytes Anti-Rootkit programı ile güvenli modda bilgisayarını tara ama gizli klasörleri aç.

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Anti-Rootkit update ederken DNS Error diyor. Tarama yaptığımda da hiçbir virüs bulmadı. teklerc 3 yıl önce
    • https://hizliresim.com/pihQ4L Adwcleaner da bunları buldu ama bunların o trojanla alakası olduğunu düşünmüyorum. Zararlı değiller sanırım. Başka ne yapma mı önerirsiniz? teklerc 3 yıl önce
    • Sen yinede sil Adwcleaner'in bulduğu virüsleri. Pup yani gereksiz uygulama veya virüsün yüklediği uygulama diyebiliriz. @teklerc darkcrak 3 yıl önce
    • Tamamdır sildim. Teşekkür ederim önerilerin için. Kötü amaçlı bir yazılım kalmış mıdır acaba? teklerc 3 yıl önce
    • Bilgisayarındaki virüslerin hepsi temizlenmiştir. @teklerc için rahat olsun. darkcrak 3 yıl önce
    • Tamamdır. Çok teşekkür ederim yardım eden herkese. Sağlıcakla kalın. İyi günler. teklerc 3 yıl önce
    • Her zaman bekleriz @teklerc darkcrak 3 yıl önce

    Dosya adı nedir? Hangi dosya da buldu?

    Windows Defender son zamanlarda oldukça iyi fakat Trojan:Win32/Wacatac.B!ml virüsü ile ilgili yanlış pozitif verdiğine çok şahit oldum. Yani aslında dosya da virüs yok ama Windows Defender Trojan:Win32/Wacatac.B!ml tespit ediyor.

    Windows Defender kendini çok geliştirdi. Artık çok iyi analizler yapabiliyor. Bu sebepten Windows Defender'ı küçük görmemek lazım.

    Önerim Trojan:Win32/Wacatac.B!ml  bulduğu dosyayı virustotal.com'a yükle raporu burada paylaş inceleyelim.

    Ek:

    Silerek doğru yapmışsın. Konum ve dosya adına baktığımda herhangi bir sistem uygulaması ya da legal bir uygulama olarak görünmüyor. Muhtemelen Windows Defender Trojan:Win32/Wacatac.B!ml tespiti doğruymuş.

    hakan hakan (15424)
    3 yıl önce cevaplandı

    • @teklerc cevabıma ek yaptım, senin sorunu da düzenledim. hakan 3 yıl önce
    • Teşekkür ederim. Ben birkaç haftadır Kaspersky kullanıyordum. Kaspersky'da her gün tam tarama yapıyordum ama bunu bulamadı. Bu benim bilgisayarımda birkaç hafta da kalmış olabilir. Sizce format atmalı mıyım? Önerileriniz neler? teklerc 3 yıl önce
    • @teklerc formata gerek olduğunu düşünmüyorum hakan 3 yıl önce
    • teşekkürler @hakan teklerc 3 yıl önce

    Windows Defender doğru teşhis koymuş gibi  görünüyor. Dosyayı silmek doğru olmuş.

    Trojan:Win32/Wacatac.B!ml nedir? konusunda trojan ile ilgili genel bilgi paylaştım.

    Program Files (x86) klasöründe 1tisj... şeklinde başlayan bir klasör duruyor mu kontrol et. Bu klasör duruyorsa sağ tuşla tıklayıp özelliklerinden oluşturulma tarihine bakarak ne zaman bilgisayarına Trojan:Win32/Wacatac.B!ml bulaştı anlayabilirsin.

    Ayrıca bu dosyalar Trojan:Win32/Wacatac.B!ml virüsüna ait artık dosyalar da olabilir.  Yani aktif durumda olmayan bir antivirüs tarafından ana çalıştırılabilir dosyası silinmiş kalıntı dosyalar da olabilir. Bu durumda sana bir zararı yoktur ve aktif durumda değildir.

    alattin alattin (16999)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Dosyayı buldum 09.04.2020 diyor :( teklerc 3 yıl önce
    • Dosyayı buldum ve içine baktım bazıları silinmiş bazıları silinmemiş. Bunları direkt silmek virüsü de kaldırır mı? Arta kalan dosyaları ne yapmam lazım? teklerc 3 yıl önce
    • @teklerc tüm klasörü silebilirsin. Virüs artık aktif değildir zaten. alattin 3 yıl önce
    • Virustotalde bazılarını tarattım 1-2 tane virüs olarak görüyor sanırım hala. Bilgisayarı sıfırlamak sorunu çözer mi? teklerc 3 yıl önce
    • @teklerc sıfırlamana gerek yok o klasörü silsen yeterli olur. Virüs zaten silinmiş durumda sadece artık dosyaları kalmış. Bunlar bilgisayarına zarar veremez. alattin 3 yıl önce
    • Teşekkür ederim yardımların için @alattin sağlıcakla kal. teklerc 3 yıl önce

    Defender ile virüsleri kaldırdım ve Malware ve Eset ile tarattım bir şey bulamadı. Sizce bir yerlerde saklanmış olabilir mi? Nasıl anlayabilirim? Rahatça devam etmem de bir sorun olur mu? @alattin @hakan

    teklerc teklerc (5)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Rahatça hayatına devam et. Bilgisayarın artık temiz. alattin 3 yıl önce