Kayıt defteri hasar gördü, açılmıyor. Nasıl düzeltirim?

Kayıt defterim hasar gördü ve birçok dosya gitti bununla beraber. Buna çözüm olarak regediti açmayı gösteriyolar fakat regedit'i açmaya çalıştığımda karşıma "bu dosyayı nasıl açmak istersiniz?" sorusu çıkıyor.

         Bunu yapamadığımdaysa çalıştır'a "Notepad" yazmamı öneriyolar ki onu yapmaya çalıştığımda da "bu dosyayı nasıl açmak istersiniz?" sorusu çıkıyor karşıma ve herhangi bi alternatif de sunulmuyor.

emreucyldz emreucyldz (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Kayıt defterinde ciddi bir hasar meydana geldiyse bunu düzeltmek imkansıza yakın. Çünkü dediğin gibi hiçbir şey açılmıyor, neyi açmaya çalışsan sıkıntı çıkarıyor.

    Bu durumda eğer mümkün olacaksa tabi en mantıklısı sistem geri yükleme yapmak olur. Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? linkine tıklayarak nasıl yapacağını öğrenebilirsin.

    Bu arada kayıt defteri ile regedit aynı şeyler.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkür ederim, fakat sistem geri yükleme dahi yapamıyorum. Windows 10 kullanıyorum ve denetim masasına dahi giremiyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir ? emreucyldz 5 yıl önce
    • Bu durumda en iyisi format atman gerekir. Artık nasıl yaptın, nasıl oldu bilmiyorum Windows baya bi bozulmuş gibi duruyor. Bir hatayı düzeltsen başka bir hata çıkacak, elini versen kolunu kaptıracaksın. Tavsiyem bilgisayar açılmama seviyesine kadar gelmeden dosyalarını bir yere yedekle ve format at. Bilgisayarcı da rahatlıkla atabilir. @emreucyldz omercik 5 yıl önce
    • Tekrardan teşekkür ederim =) Nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok. Akşam bilgisayarımı kapattım ve sabah bu durumdayım. emreucyldz 5 yıl önce
    • Kolay gelsin omercik 5 yıl önce

    Kayıt defterinin hasar gördüğü kanaatine nasıl vardın?  Kayıt defteri Windows'un  kalbi gibidir. Windows ile ilgili tüm bilgiler orada tutulur. Yüklü programlar, sürücüler vs gibi tüm sistemle ilgili ayarlar, veriler burada saklanır.

    Format atmak istemezsen Windows 10 USB'si ile bilgisayarı açıp onarma işlemini de deneyebilirsin.

    1. Windows 10 açıkken masaüstü ekranında Windows  ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Açılan çalıştır ekranına CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Komut istemi ekranına şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      shutdown.exe /r /o
    4. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
    5. Bilgisayar yeniden başladığında karşınıza kurtarma seçenekleri gelecek.
    6. Bir Seçenek Belirleyin ekranında "Sorun Gider"i tıklayın
    7. Gelişmiş seçenekler'i seçin.
    8. Başlangıç onarma ile açılış sorunlarını giderebilirsin.
    murat murat (12492)