Kayıt defteri için geçersiz değer - Windows 10

Bazı dosyaları açmak istediğimde Kayıt defteri için geçersiz değer hatası alıyorum. Örneğin fotoğrafları açmak istediğimde karşıma fotoğrafın adı ve  Kayıt defteri için geçersiz değer hatası geliyor. Windows 10 Kayıt defteri için geçersiz değer hatasının çözümü nedir?

alivecan alivecan (337)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Aşağıda herkesin işine yarayabilecek genel bir kaç çözüm paylaşıyorum. Kayıt defteri için geçersiz değer hatası farklı dosya türleri için alınabiliyor. Hepsinde benzer ama ufak farklılıklar olan çözümler mevcut.

    Kayıt defteri için geçersiz değer aslında baya eski bir hatadır. Windows 10 ilk çıktığı dönemde baya kişi bu hatadan etkilenmişti. Genel olarak sorun dosya uzantısının hangi programla nasıl açılacağını tutan kayıt defteri girdilerinin hasar görmesinden kaynaklanıyor.

    Windows 10'da Powershell üzerinden bu hatayı çözmek mümkün:

    Kayıt defteri için geçersiz değer hatası çözüm 1(Sadece fotoğraflar'da  Kayıt defteri için geçersiz değer hatası alınıyorsa)

    Eğer açılamayan dosyalar sadece fotoğraflar ile şu işlemi yap:

    1. Klavyeden Windows tuşuna bas sonra Powershell yaz.
    2. Windows Powershell uygulaması ekrana geldiğinde ya sağ tuşla tıkla yönetici olarak çalıştırı seç ya da hemen sağda beliren pencereden Yönetici olarak çalıştır'ı seç.
    3. Windows PowerShell - Copyright (C) Microsoft Corporation. All rights reserved. yazan bie ekran gelecen bu ekranda şu komutu uygula: Bu komutu kopyala, powershell ekranına git sağ tuşla tıkla otomatik yapışır.
      Get-AppxPackage -allusers Microsoft.Windows.Photos | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}
    4. Enter tuşuna bas. Ekran bir sarı olacak sonra alt satıra inecek.

    Bu komut Windows fotoğraflar uygulamasını yeniden yükler.

    Kayıt defteri için geçersiz değer hatası çözüm 2 (Sadece mp3 gibi müzik dosyalarında Kayıt defteri için geçersiz değer hatası alınıyorsa)

    Eğer açılamayan dosyalar sadece fotoğraflar ile şu işlemi yap:

    1. Klavyeden Windows tuşuna bas sonra Powershell yaz.
    2. Windows Powershell uygulaması ekrana geldiğinde ya sağ tuşla tıkla yönetici olarak çalıştırı seç ya da hemen sağda beliren pencereden Yönetici olarak çalıştır'ı seç.
    3. Windows PowerShell - Copyright (C) Microsoft Corporation. All rights reserved. yazan bie ekran gelecen bu ekranda şu komutu uygula: Bu komutu kopyala, powershell ekranına git sağ tuşla tıkla otomatik yapışır.
      Get-AppxPackage -allusers Microsoft.ZuneMusic | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}
    4. Enter tuşuna bas. Ekran bir sarı olacak sonra alt satıra inecek.

    Bu komut Groove müzik uygulamasını yeniden yükler.

    Kayıt defteri için geçersiz değer hatası çözüm 3 (film, müzik, resim hepsi için geçerli)

    Eğer mp3, .jpg, avi, mp4 uzantılarına sahip film, muzik, resim gibi farklı türlerin açılışında Kayıt defteri için geçersiz değer hatası alıyorsan, Kayıt defteri için geçersiz değer hatasının çözümü için şu işlemi uygula:

    1. Klavyeden Windows tuşuna bas sonra Powershell yaz.
    2. Windows Powershell uygulaması ekrana geldiğinde ya sağ tuşla tıkla yönetici olarak çalıştırı seç ya da hemen sağda beliren pencereden Yönetici olarak çalıştır'ı seç.
    3. Windows PowerShell - Copyright (C) Microsoft Corporation. All rights reserved. yazan bie ekran gelecen bu ekranda şu komutu uygula: Bu komutu kopyala, powershell ekranına git sağ tuşla tıkla otomatik yapışır.
      Get-AppxPackage -allusers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

    4. Enter tuşuna bas. Ekran bir sarı olacak sonra alt satıra inecek.

    Bu işlemden sonra ekranda sarı yazılar belirecek biraz vakit alacak ama modern Windows uygulamalarının tamamı yeniden yüklenecek.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Windows Powershell ISE, Windows Powershell (X86) filan çıktı hangisini seçeyim? alivecan 5 yıl önce
    • Sadece en üste Windows Powershell vardır. En tepede onu seç. @alivecan murat 5 yıl önce
    • Yapıştırdım ama Get-AppxPackage : Erişim engellendi. diyor dedi alivecan 5 yıl önce
    • @alivecan Yönetici olarak çalıştırı seçmemişsin murat 5 yıl önce
    • @murat abi efsanesin, çok sağol 1. çözüm ile sorun halloldu :D alivecan 5 yıl önce