Kaynak dosya veya diskten okunamıyor hatasının çözümü nedir?

Harici diskten dosyaları bilgisayara kopyamak istediğimde 1 Kesilmiş Eylem  - Kaynak dosya veya diskten okunamıyor hatası alıyorum. Yeniden Dene butonuna bastığımda da yine aynı ekran karşımda kalıyor.

Kaynak dosya diskten okunamıyor hatasının çözümü nedir?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kaynak dosya diskten okunamıyor hatası bir dosya okuma hatasıdır. Bu hata kopyalama yapılan sürücünün bazı sorunlar barındırdığına işarettir.  Kopyalama işlemi CD / DVD, HDD, USB bellek gibi farklı bir ortamdan yapılıyor olabilir. Yapılacak işlem her medya için farklılık gösterecektir.

    CD / DVD Kaynak dosya diskten okunamıyor hatasının çözümü:

    Kaynak dosya diskten okunamıyor hatası DVD veya CD gibi optik bir medyadan alınıyorsa, yani DVD veya CD üzerinden kopyalama yapılmaya çalışılıyorsa  disklerde çizik veya pislik olabilir.

    CD / DVD diski çıkarın ve üzerini temiz bir bezle silin. Eğer CD / DVD de çizik varsa dosyalar okunamaz ve kaynak dosya diskten okunamıyor  hatası alınır. Bazı optik sürücüler okuma işleminde daha başarılıdır. Eğer imkanınız varsa başka bir CD / DVD sürücüye diskleri takın ve orada okuma işlemini deneyin. Çizik çok derinse okuma işlemi başarılı olamaz ve o dosyayı kopyalayamayabilirsiniz.

    HDD veya USB bellekte alınan Kaynak dosya diskten okunamıyor hatasının çözümü

    Eğer kaynak dosya diskten okunamıyor hatasını HDD veya USB Flash bellekte alıyorsanız o zaman işiniz biraz daha kolay. Disk dosya sistemi hasar görmüş olabilir. Bu durumda diski hatalara karşı taramalısınız.

    1. Kopyalama yapamadığınız kaynak dosya diskten okunamıyor  hatası aldığınız dislki bilgisayara takın.
    2. Bilgisayarımdan / Bu Bilgisayar giderek sürücü harfini öğrenin. Sürücü harfi D, E, F gibi bir harftir.
    3. Daha sonra Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
    4. Çalıştır penceresinde Aç yazan yere cmd yazın ve enter tuşuna basın.
    5. cmd.exe çalışacak ve komut istemi penceresi karşınıza gelecektir.
    6. Komut isteminde chkdsk komutunu uygulamayacağız. Aşağıdaki komutta yukarıda bulduğunuz sürücü harfini G harfi ile değiştirin.
      chdkdsk /r /f G:
      Disk tarama işlemi başlayacaktır. Bu işlem disk boyutuna göre uzun sürebilir. Sabırla bekleyin.

    chkdsk komutu disk tarama ve hata giderme komutudur. chkdsk komutunun parametrelerinin anlamları:

    • r: bad sector (bozuk sektör) bulur ve buralardaki okunabilir bilgileri kurtarır.
    • f: disk üzerindeki hataları giderir

    Şansınız varsa chkdsk komutu kaynak dosya diskten okunamıyor hatasının çözümü olacaktır.

    hakan hakan (15424)