Kaynak yolu çok uzun hatasının çözümü nedir?

Dosyayı kopyalıyorum yapıştır diyince Kaynak yolu çok uzun diyor. Nedeni nedir Aşağıdaki Fotoğraftada Görüldüğü gibi oluyor.

Kaynak dosya adı (adları) dosya sisteminin desteklediğinden daha büyük. Dosyaların yol adı daha kısa olan bir konuma taşımayı veya işlemi gerçekleştirmeden önce dosyalara daha kısa adlar vermeyi deneyin.

seferulas1990 seferulas1990 (1)
7 yıl önce sordu

  • Bu hatayla ne yaparken karşılaştınız? araz01 7 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Not Bu Çözümü İnternetten Buldum Ve Çalışıyor

Bu sorun Windows gezgininde adres çubuğundaki karakterlerin 255 karakteri aşması sonucu ortaya çıkar. Uzun isimli dosyanın veya onun bulunduğu klasörün adını azaltmak sorunu ortadan kaldıracaktır.

Kaynak yolu çok uzun veya Dosya adı çok uzun hatalarından kurtulmak için yapılması gereken şeyler şunlardır.

Eğer dosya uzun isimli birkaç klasörün içerisinde yer alıyorsa;

  • Kopyalamaya, silmeye veya ismini değiştirmeye çalıştığınız dosyanın bulunduğu klasörün ismini kısaltmaya çalışınız veya dosyayı C veya D gibi kısa isimli kök bir dizine taşıyınız ve isim kısaltma işlemini orada tekrar deneyiniz.

Eğer dosyanın bulunduğu klasör C veya D gibi kök bir dizin ise;

  1. 7Zip, Winrar gibi size dosyalar arasında dolaşmanızı sağlayan dosya yöneticisine sahip bir programı açınız. (Unlockerprogramının Rename özelliğini de kullanabilirsiniz.)
  2. ​Ardından o dosya yöneticisinden uzun isimli dosyayı bulun ve isim kısaltma işlemini oradan değiştirin. Bu işlemin ardından dosyayı farklı bir klasöre taşıyıp açmayı deneyiniz.

Bu işlemler Kaynak yolu çok uzun veya Dosya adı çok uzun hatalarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

nizi666 nizi666 (179)
7 yıl önce cevaplandı

  • uzmanim.net'ten alıntı olmuş. Bu tür paylaşımları aşağıdaki gibi yapıyoruz. Buna dikkat edersen sevinirim. hakan 7 yıl önce
  • Zaten Alıntı Olduğunu Belirttim Burda Amaç Yardım Etmek Ve Bence Önemli Değil Nerden Alıntı Olup Olmadığı Eğer Bu Uzmanım.com'dan Alıntıysa Ki Öyle Ve Bu Bir Hatayı Çözüyorsa Ne Mutlu Site Sahiplerine Ki Onların Sitesi Sayesinde Bir Sorun Çözüldü Anlata Bilmişimdir Umarım. nizi666 7 yıl önce
  • Ve Aşağıdaki Gibi Yapıyoruz Dediğin Şeyi Anlamadım Ne Yapıyorsunuz Aşağıda Birşey Bulamadım. nizi666 7 yıl önce

Merhaba, iyiyiz ya sen nasılsın :(

" 'Kaynak yolu çok uzun' problemi nasıl düzeltilir?" gibi doğrudan ve net bir soru cümlesi ile konu açmalıydın. Bir daha konu açarken bunlara dikkat edersin.

Problem çözümü için;

İşlem yapmak istediğin dosyaya yeniden isimlendirme yolu ile (Mouse sağ tık menüsünden yapılır) kısa bir isim ver, sonra yeniden dene.

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce cevaplandı

    özür dilerim teşekkürler

    seferulas1990 seferulas1990 (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Seni kırmak istemedim ama dikkat edilmesi gereken hususlar var. Sanada iyi Pazarlar :) temmuz 7 yıl önce

    uzmanim.net'te daha önce çözümü paylaşılmış: Kaynak yolu çok uzun hatası linkinden çözüme ulaşabilirsin.

    hakan hakan (15394)