Kendi email hesabımdan bana mail geliyor

Bana kendi mailimden mail geliyor ingilizce ve hesabınızı ve bilgisayarınız 6 aydır izledim bütün bilgilerinizi aldık şifre degişikligi yapmanız anlamsız deniliyor bu hesaba bitcoim olarak para yatırın diyor  her mailde isim ve hesap numarası farklı ne yapmama gerekiyor nasıl bir önlem almam gerk yardımcı olursanız sevinirim.

mhyinanc mhyinanc (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Mail adresiniz kurumsal bir mail mi? yani adiniz@sirketiniz.com gibi bir mail mi? Yoksa gmail, hotmail gibi ücretsiz bir mail adresi mi?

    Öncelikle şunu söyleyeyim: siz bile herhangi birinin email adresinden gitmiş gibi görünen mailler yollayabilirsiniz. Bunun için o epostanın şifresini bilmenize gerek yoktur. Bu şaşırtıcı gelebilir ama SMTP denilen posta gönderme protokolü bunun için bir güvenlik önlemi barındırmaz.

    Yani size gelen bu epostalar aldatmaca olabilir. Gerçekten mail hesabınız ele geçirilmiş olmayabilir. Bir kaç sene evvel benim de kurulsam eposta adresimden gönderilmiş gibi görünen spam epostalar yüzünden hesabımı kapatmak zorunda kaldım. Buna önlem almak mümkün değil.

    Bir email gönderebilmek için gönderim yaptığınız sunucuda bir hesabınız olması yeterlidir.

    Gönderilen epostalarsa hesap ve ad farklı olduğuna göre bu sanki bana spam mailmiş gibi geldi. Bu mail yüzlerce kişiye gönderilmiş olabilir.

    Kesin yargı için mail kaynak koduna bakmak gerekir.  Yukarıdaki sorularıma cevap verirseniz yol gösterebilirim.

    Ek: Outlook içinden mail başlığına ulaşma (outlook 2016)

    1. Maili çift tıklayın.
    2. Dosya > Özelliklere gidin.
    3. İnternet başlıkları (ing:“Internet headers”) alanında yazan veriyi sorunuza ekleyin.

    Bir de son olarak mail hizmeti aldığınız yer veya sistem yöneticiniz SPF(Sender Policy Framework) kontrolü yaparsa iyi olur.

    Ek: 23 Ocak 2020

    Son dönemde Sextortion denilen mail üzerinden yapılan saldırılar arttı.

    linklerinden bilgi alabilirsiniz.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @mhyinanc eğer outlook kullanıyorsanız cevabıma ek yaptım. mailin başlık bilgilerinden bir şeyler bulunabilir. alattin 5 yıl önce

    IP baktık perudan gelmiş Şirket mailine göndermiş.

    mhyinanc mhyinanc (1)