Kişisel bilgisayaraniz bir sorunla karşılaşti | Windows 10, Casper

Merhaba,

Bugün leptop bilgisayarım durduk yere kisisel bilgisayarıniz bir sorunla karsilasti hatasi verdi sonra yeniden baslatiyo kendini daha sonra ise default boot device missing or boot failed hatasi veriyor bitane ok butonu var zaten basıyorum buna daha sonra biosda boot bölümü çözümleri inceledim orada biyere tıklayın diyor fakat öyle bir kısım yok ne yapmam lazim icerisinde coook onemli dosyalarim var

notify notify (538)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    1- Eğer USB'lerde harici disk/flash bellek varsa, DVD optik okuyucuda bir medya bulunuyorsa bunları çıkartarak denersin.

    2- BIOS'ta önce f9 ve enter, daha sonra f10 ve enter yoluyla (tuşlayarak) denersin (Bu ayarlama BIOS default ayarları sağlar).

    3- Üstekilerden çözüm sağlayamaz isen PC'yi işletim sisteminin yükleme medyası (DVD veya harici disk, bellek) ile başlatıp ön yükleme sonrası "onarım" yoluna gidersin.

    Bu üç çözüm eğer sabit disk mefta olmadıysa problemi düzelterek çözüm sağlar.

    Not: Eğer sabit disk mefta olmadıysa sistem açılmasa bile o diskten önemli verilerini, arşivini kurtarabilirsin, hiç meraklanma. Sistemi kurtarmaya çalış, eğer başarılı olmazsan verilerin kurtarılması ile alakalı yeni konu açarsın, yardım ederiz.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Hocam 3. çözümü biraz daha detaylandirirmisiniz. Usbye işletim sistemimi yujleyecegim anlamadim da. notify 6 yıl önce
    • PC'de yüklü işletim sisteminin yükleme DVD'si (veya bootable flash belleği) elinde varsa PC'yi onunla başlatırsın. Aynı format atarak işletim sistemi yükler gibi.. Ama format atmayacaksın (İşletim sistemini yeniden yüklemene gerek yok). PC açıldığında DVD'den ön yükleme olacaktır. Ön yükleme tamamlandıktan sonra (Klavye ve dil seçimi geldikten sonra) kuruluma devam etmeyecek arabirimden "Bilgisayar onarımı" seçimini tıklayarak oradan problemin düzeltilmesini sağlayacaksın. Hepsi bu.. Fakat yükleme medyasındaki (kurulum DVD'si/Flash belleğindeki) işletim sistemi ve sürümü tam olarak PC'de yüklü olanından olacaktır. Diğer türlü "Onarım" seçimin "farklı işletim sistemi" gerekçesiyle reddedilir. Kolay gelsin @notify temmuz 6 yıl önce
    • Eğer elinde windows yükleme medyası hazırda yoksa onu eşten dostan temin edebilirsin veya internetten download ederek bir medyaya (DVD'ye, flash belleğe) yazdırır, o medyayı kullanırsın @notify temmuz 6 yıl önce
    • Yani hocam ben Windows yüklemr medyasını flash nellegr atıcam ve pc yi normal olarak başlaticam format atar gibi bir ekran mı gelicek ve bu indirecegim dosya tam uyumlu olmasi icin windows sürümümü nerden ogrenirim ve bu indirecegim dosya .iso mu olmasi gerekiyo notify 6 yıl önce
    • Yükleme dosyalar ISO biçimli olur. Bu ISO ya DVD'ye -kalıp olarak seçimiyle- yazdırılır yada Rufus isimli programcık ile (uzmanım net'te site içi aramada arat, kendiside var nasıl kullanışldığı bilgiside) flash belleğe yazdırılak bir windows yükleme bootable flash belleği oluşturulur. PC'de hangi işletim sistemi yüklü olduğunu ancak sen bilebilirsin, başkası bilmez ve açılmayan sistemde bu öğrenilemez. Eğer yeni bir bilgisayarsa Windows 10 yüklü gelmiş olmalıdır. Eski ise windows 8, 8.1 veya 7 olabilir ( Yüklü sistemin 32bit veya 64 bit mimariside önemlidir. Yoksa yine uyumlu olmaz). @notify temmuz 6 yıl önce
    • Ön yükleme için yükleme medyası BIOS'tan boot sıralamasında birinci olarak seçilmelidir. Ama yeni PC'lerde hiç BIOS ayarlarına girmedende klavyede tahsis edilmiş bir tuşa basarak (bu tuşun hangisi olduğu marka model PC'den PC'ye değişir; farklı olur) boot menüye ulaşabilir ve yükleme medyası doğrudan oradanda seçilebilir @notify temmuz 6 yıl önce
    • Peki hocam bu ön yükleme olayı nedir? format değil veriler gitmeyecek değil mi ? notify 6 yıl önce
    • Hayır, format evresine hiç girmeden "Bilgisayar onarımı" seçimine girerek oradan devam ediyorsun. On yükleme sabit diskte kesinlikle kalıcı bir değişiklik yapmaz.Yapılan yükleme geçicidir ve gerekli kullanımdan sonra PC'nin yeniden başlatılmasında kendiliginden silinir. Format için ön hazırlık gibi bir şeydir ve PC başlangıcında "Bilgisayar onarımı" yapabilmek içinde bu ön yüklemeye ihtiyaç olur @notify temmuz 6 yıl önce

    Kişisel bilgisayaraniz bir sorunla karşılaşti hatası nasıl düzeltilir  konuya gidin

    candan candan (4301)