Klavye tuşlarını nasıl kilitlerim?

Klavye tuşları nasıl kilitlenir?

Laptop'ta kalvye tuşlarına basıldığında çalışmaması nasıl sağlanır?

Klavye tuş kilidi nasıl aktif edilir?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Klavye tuşlarını nasıl kilitlerim?

    Eğer klavyenizde herhangi bir tuşa basıldığında tuşların çalışmamasını, klavyenin kilitlenmesini istiyorsanız bunu ek bir programa ihtiyaç duymadan programsız olarak yapmanız mümkündür.

    Neden klavyenin tuşlarını kilitlemek isteyeyim diye düşünebilirsiniz. Evde klavye tuşlarına basmayı seven bir çocuk olabilir, yine evde beslediğiniz kediniz klavyenin üzerinde gezinmeyi seviyor olabilir. Bilgisayarınızda video izliyorsanız veya işlem yapıyorsanız bir tuşa basılarak işlemin kesilmesini istemiyorsanız klavyenizi kilitlemenizde fayda var.

    Klavye kilidi için çeşitli programlar mevcut. Hatta bazı laptoplarda klavye tuşlarını kilitlemek için FN tuşu ile birlikte bir fonksiyon tuşuna bastığınızda klavyeyi kilitleyen özellikler mevcut. Eğer laptop kullanıyorsanız F tuşları üzerinde mavi renkli klavye kilit simgesi varsa,  FN tuşu ile birlikte bu tuşa bastığınızda klavyeniz kilitlenir

    Klavye tuş kilidi nasıl aktif edilir?

    Windows kullanıcıları için klavye kilitlemek oldukça kolay. Sadece klavyenin sağ tarafındaki Shift tuşuna 10-15 saniye basılı tutun. Daha doğrusu ekrana Filtre tuşları penceresi gelene kadar sağ tarafta bulunan Shift tuşuna basılı tutun. Ekrana Filte tuşları - Filtre tuşlarını aktif etmek istiyor musunuz? sorusu geldiğinde Evet'i tıklayın.  Artık klavye kilidi aktif oldu. Tuşlara bassanızda tuşlar fonksiyonlarını yerine getirmez.

    Klavye tuş kilidi nasıl kapatılır?

    Tekrardan klavye tuşlarının kilidini açmak için yine sağ tarafta bulunan Shift tuşuna 10-15 saniye basılı tutun. Bu sefer ekrana herhangi bir uyarı gelmeyecektir. Klavye tuş kilidi bildirim gelmeden kaldırılacaktır

    Klavye tuşlarını kilitleme Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 gibi tüm güncel işletim sistemlerinde çalışır. Çok bilinen bir özellik olmasa da bazı durumlarda gerçekten klavye tuşlarını pasif duruma getirmek için klavye tuşlarını kilitlemek çok işe yarar bir özelliktir.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

      Windows Ayarlar'dan aktif-pasif edebilirsiniz;  Denetim Masası\Erişim Kolaylığı\Erişim Kolaylığı Merkezi\Filtre Tuşlarını Ayarla

      Ufak bir program ile de yapılabilir. Harici bir program kullanmak isterseniz yardımcı olurum.

      kawamoto kawamoto (71)