Klavyede karakter eşlem olmayan harfleri yazma

Klavyede " Ž Č Ć " harflerini nasıl yapabilirim karakter eşleme baktım hepsinde bi tuş vuruşu var ama bu karakterler için yok.

kullanici657430 kullanici657430 (3)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Klavyeden her karakteri tuşlara basarak çıkaramazsın.  Genişletilmiş Ascii karakterler Alt tuşu ile 255'e kadar klavyeden çıkartılabilir. Seçtiğin karakterler Ascii tablo da yer almıyor bu sebepten tuş vuruşu yok. Bunları karakter eşlemden kopyalaman gerekiyor.

    Windows işletim sisteminde birden fazla klavye ekleyebiliyorsunuz.

    Klavye seçeneklerinden Boşnakça (latin) ekleyin.

    Windows 10 için şunu yapın:

    1. Arama bölümüne Dil ayarları yazın.
    2. Tercih Edilen dillerde  Dil Ekle seçeneğine tıklayın.
    3. Açılan listeden Boşnakça (latin) seçin.
    4. Yüklemeyi yapın.

    Şimdi Saatin olduğu bölgeye (sağ alt köşe) TR simgesi gelecek. Buradan BOS (boşnakça seçin)

    boşnakça

    alattin alattin (16984)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Soruma dönüş yapmışsınız çok teşekkür ederim olayı tam anlatıyım size. Mesela bi boşnak ismi yazcam IBISEVIC diye ama bu normalde IBIŠEVIĆ şeklinde yazılıyor. Şimdi Š harfi var tuş vuruşunda ama Ć yok buna tuş ataması yapamaz mıyım çünkü oyun içinde kullancam bunu worldde yada excel de değil kullanici657430 3 yıl önce
    • @kullanici657430 ek yaptım alattin 3 yıl önce