Kolonya ile klavye içini temizleme

Kolonya ile laptop z500 ideapad klavye içini temizlemem gerekiyor. Fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum klavyeye meyve suyu döküldü tuslar yapış yapış acaba nasıl temizlenir.

kadirelvan kadirelvan (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Bende @tahatugyan gibi düşünüyor ve aynı tavsiyeyi yapıyorum. Yoksa başına fazladan iş açabilir ve süpriz masraflarla karşılaşabilirsin.

    Eğer illede sökeceğim kendim temizleyeceğim dersen bence kolonya falan gerekmez. Bir güzel (bol suyla) yıka ve kurut, yeterlidir.

    Not: Kolonya, alkol vb kimyasal özellikli maddeler metalik alet edavat temizliğinde problem olmadan kullanılabilir ve oldukça yararlıda olur. Fakat plastik, lastik vb yumuşak alaşımlı yine kimyasal özellikli madde ve eşyaların temizliğinde maddenin çözülmesi, bozulması gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Dikkat edilmelidir. Su ile yıkama tavsiyem bu sebepledir (Ayrıca erişilmesi zor derin-kuytu yerler temizleneceğinden hem temizlenme tam sağlanamayabilir hemde temizlik sırasında temizlenen maddede zararlar oluşabilir).

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Buradaki başka bir kullanıcı da suyla yıkamak sağlıklı olmayacaktır diye bilgi verdi suda Klor vardır Klor kalıntıları olur Bu nedenle klavyeye zarar verilebilir diye yorum yapmıştı sizi ise su ile yıkayın diyorsunuz Ben şimdi hangi tercihini göz önünde bulunduran kadirelvan 7 yıl önce
    • @temmuz Işin kısası Şu anda benim elimde Lenovo Z5 00 klavyesi sökülmüş bir şekilde elimde mevcut bunu suyun altına sokup temizlemek mi daha iyi yoksa kolonya ile güzel bir şekilde temizlemek mi iyi kadirelvan 7 yıl önce
    • bana kalırsa @kadirelvan yeni bir klavye alman daha güzel olur hem daha temiz bir şekilde sorundan kurtulursun http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/lenovo-z500-klavye-tr-siyah-235067486 tahatugyan 7 yıl önce
    • Klor kalıntısı falan kalmaz ve/veya kalsa bile zararlı olmaz. Kaldıki alkol/kolonya kullanımında zararlar ve riskler daha fazla olabilir. Ben böyle düşünmekteyim, karar senin @kadirelvan temmuz 7 yıl önce

    Ben @temmuz'a katılmıyorum. Su bu tür işlemlerde her zaman risklidir.

    Kurumadan kalan küçük bir su damlası kısa devreye yol açar. Musluk suyu içindeki iyonik yapılı kimyasal maddeler yüzünden musluk suyu iletken durumdadır.

    Aslında bı iş için kullanılması gereken rubbing alcohol (tuvalet ispirtosu) denen malzeme. % 96,6 alkol olduğu için ve başka yabancı madde içermediği için oldukça ucucu ve kalıntı bırakmayan madde. Bu sebepten temizleme işleminden kısa bir süre sonra uçup gider. Bunu bulamam dersen alkol oranı yüksek kolonya devreye giriyor.

    Lenovo  laptop z500 klavyesini inceledim. Yapmak istediğin riskli bir iş bunu söyleyeyim.  Bazı modellerde tuş ile alt baskı noktalarının arasına erişebiliyorsun. Bunda mümkün görünmüyor.  Yani yüzeysel olarak bir pamuk ile silebilirsin ama üzerine döküp yıkamak çok riskli. Su hiç olmaz. Hadi risk aldın diyelim o zaman mutlaka içinde alkolü yüksek olan bir madde kullan.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Klor kalıntısı falan kalmaz ve/veya kalsa bile zararlı olmaz. Kaldıki alkol/kolonya kullanımında zararlar ve riskler daha fazla olabilir. Bu düşüncem değişmedi :) temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz saygı duyarım :) murat 7 yıl önce
    • Bilmukabele ( Yeni kuşakta anlasın, bilmukabele: Bende, bende sana/size..) :) @murat temmuz 7 yıl önce

    Merhaba

    @kadirelvan laptop klavyesini güzel bir şekilde temizlemek için sökmen gerekiyor  laptopun arka kısmında bulunun klavye gövdesindeki vidayı sökmen lazım vidayı sökmeden klavyeyi laptobun gövdesinden çıkartman mümkün olmayacaktır.

     Bana kalırsa bu tür işlerde tecrüben yoksa klavye çıkarma işlemini bir teknik servise  götürüp bu işlemi orda gerçekleştirmende fayda var çünkü laptop klavyesini çıkartırken klavyenin alt kısmında bulunan klavye soketi narin bir bölümdür çok zorlamdan ve teknik bir şekilde soket kablosu çıkarılmalıdır. Aksi takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir dediğim gibi bu işlem hakkında tecrüben yoksa bir teknik servise götürmen en doğru karar olacaktır.

    ↓ Bahsettiğim Soket Bölümünün Görseli ↓

    Yeni bir klavye al temizleme filan bu tür işlerle uğraşma. Klavyenin linki aşağıdaki kısımda

    Link : Tıkla

    Umarım faydalı olmuştur...

    tahatugyan tahatugyan (1206)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Klavyeyi zaten sökmüş tüm benim sorum kolonya ile temizleyebilirim bu konular hakkında bilgim var fakat nasıl temizleyeceğim i bilmiyorum döktüğü meyve suyu içine işlemiş tuşlar yapış yapış kolonyayı direkt dökerek mi yoksa başka bir yöntemi var mı kolonya ile üst düzeyden silmiştim zaten bu arada kadirelvan 7 yıl önce
    • Bir güzel yıka ve kurut, yeterlidir @kadirelvan temmuz 7 yıl önce
    • Üst yüzüyden kolonya ile silme bir fayda etmeyecktir dökülen meyse suyu klavyenin iç gövdesine gittiğinden dolayı klavyenin detaylı bir şekilde temizlemensi gerekiyor tahatugyan 7 yıl önce
    • Klor kalıntısı falan kalmaz ve/veya kalsa bile zararlı olmaz. Kaldıki alkol/kolonya kullanımında zararlar ve riskler daha fazla olabilir. Ben böyle düşünmekteyim karar senin @tahatugyan temmuz 7 yıl önce
    • klor kalıntısı sorununu ben söylemdim @temmuz yanlış oldu herhalde murat bey bu bilgiyi beyan etti :) tahatugyan 7 yıl önce
    • Padon yanlış oldu, düzettim :) @tahatugyan temmuz 7 yıl önce
    • Arkadaşlar @temmuz ve @murat bence yeni bir klavye alıp sorunu tamamen çözsün siz ne dersiniz http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/lenovo-z500-klavye-tr-siyah-235067486 tahatugyan 7 yıl önce
    • Bencede @hakan bey siz ne dersiniz tahatugyan 7 yıl önce
    • klor kalıntısını örnek olarak verdim, küçük bir su damlası kalsa bu bile yeterli olur, anlatmak istediğim elektrik iletimini sağlayan maddeler içermesi. @tahatugyan haklısın, ucuzmuş parçası yahu. murat 7 yıl önce
    • Neden olmasın?! Bence mantıklı :) @tahatugyan @murat @kadirelvan temmuz 7 yıl önce
    • Bencede @kadirelvan klavyeyi al kafan rahat etsin temizlemeyle filan uğraşma tahatugyan 7 yıl önce
    • Önce yıkanır kurutulur, sonuç alınırsa ne ala.. Eğer problem çıkarsa @tahatugyan yorumundaki çözüm (verdiği link ve yeni klavye takımı satın alınması çözümü) olabilir @kadirelvan temmuz 7 yıl önce
    • Cevabıma ekleme yaptım @kadirelvan incele klavyenin linkini bulabilirsin cevabın alt kısmında tahatugyan 7 yıl önce
    • @tahatugyan şu anda klavye alamam bir şey düşündüm acaba önce kolonya ile yıkayıp daha sonra sıcak suyla yıkayıp kurutsam iyi olmaz mı kadirelvan 7 yıl önce
    • @tahatugyan denedikten sonra çözüm alamazsa yeni klavye alsın derim. @kadirelvan su kullanırsan çok sıcak olmasın. hakan 7 yıl önce
    • @hakan katılıyorum bir yöntemleri denesin sonuç alamaz ise klavyesini alsın tahatugyan 7 yıl önce

    @murat Rubbing alcohol ile laptop klavyesi yıkamışlığım var.  Eczaneden almıştım. Klavyeye baya yoğun kahve dükülmüştü. Sonrasında  mutlaka hava üfleyen bir cihazla üfletmek lazım. Bilgisayar temizliği için satılan Elektrikli Hava Üfleme Körüğü ile iyice üfletmiştim (5dk kadar). Yoksa saç kurutma makinası da olur. Sıcak ayarı açılmadan yapılmamalı, soğuk üflemeli.

    hakan hakan (15409)
    7 yıl önce cevaplandı

    • @hakan Rubbing alcohol doğrudan kullanmadım ama yüksek alkol içeren temizleme malzemeleri ile devre temizlemişliğim var. murat 7 yıl önce
    • @hakan rubbing alcohol ile Su ile yıkanmış gibi mi yıkadın kadirelvan 7 yıl önce
    • Bol bol sokup hava vererekmi kuruttum ben şimdi klavyeyi bir tuşunu döktüm kas katı kesilmiş meyve suyu kalintisi kadirelvan 7 yıl önce
    • @kadirelvan baya kova gibi bir şeyin içine döküp klavyeyi sokup çıkardım, çamaşır yıkar gibi. Sonra bir müddet bekledikten sonra hava makinası ile iyice kuruttum, en son sıcak bir ortamda beklettim 1 gün kadar. hakan 7 yıl önce
    • @hakan acaba bağlantı kablosunudami sokup çıkardım yoksa bir bant veya herhangi bir şeyle muhafaza ettinizmi kadirelvan 7 yıl önce
    • @kadirelvan tamamını soktum, uçucu bir madde olduğu için sorun olmuyor. hakan 7 yıl önce

    Arkadaşlar öncelikle klavyeyi söktüm daha sonra klavyenin tuşlarını çıkardım. Tuşları kolonya dolu bir kabın içine attım ve 1-2 dakika beklettim.Tuslari kolonya içinden tek tek çıkartarak ılıktan biraz daha sıcak su ile onları güzelce yikadim.Daha sonra kurumaya bıraktım.Klavyeyi ise önce ustune kolonya sıktım biraz beklettim ve kolonyayı akıttım ve tekrar kolonya sıktım biraz beklettim ve kolonyayı akıttım.Kolonya sayesinde katılaşmış olan meyve suyu kalintisi yumuşadı ve birazı akıp gitti. Daha sonra tekrardan tuşlara yaptığım gibi ılıktan biraz daha fazla sıcak su ile suda biraz yıkadım ama su klavyeye biraz tanzikli akittim ve sıcak su ile birlikte elimle biraz yüzeyinden ovaliyarak temizledim. Sonra klavyeyi 2 gün 1 gece disarida güneş ve soğukta beklettim ama arada bir defa saç kurutma makinası ile 5 dakika soğuk modunda üzerinde gezdirdim.1 gün daha beklettim ve klavyenin tuşlarını taktim ve laptoba geri taktim ve çalıştı ve eskisinden yeni oldu.Eskiden tuşlara sert basmak gerekirken şimdi ilk aldığım haldeki gibi kullanıyorum umarım sizin de işinize yarar.Bunu tüm klavyelerde kullanabilirsiniz.

    kadirelvan kadirelvan (1)