Komut ile kullanılan DNS sunucu hangisi nasıl görüntülenir?

CMD üzerinden Windows'un aktif kullandığı DNS sunucu nasıl görüntülenir? Komut istemi üzerinden komut ile DNS sunucular nasıl görüntülenir?

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows komut satırından DNS sunucuları görmek mümkün.

    CMD üzerinden DNS sunucuları görmek için;

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte basın. Açılan çalıştır penceresine CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    2. Komut satırında şu komutu kullanın:
      ipconfig /all | findstr /R "DNS\ Servers"

      sonra enter tuşuna basın.

    Komut satırında bu komut şöyle bir sonuç döndürecektir:

    C:\Users\uzmanimnet>ipconfig /all | findstr /R "DNS\ Servers"
       DNS Servers . . . . . . . . . . . : fec0:0:0:ffff::1%1
       DNS Servers . . . . . . . . . . . : 8.8.8.8

    ADSL Modemin size atadığı DNS sunucuyu bu şekilde görüntüleyebilirsiniz.

    alattin alattin (16984)