Komut İstemi Ekranında " Yazı Rengi Ve Yazı Boyutu " Değiştirme Yöntemi

  • Komut istemi ekranında " Yazı Rengi Ve Yazı Boyutu " nasıl değiştirilir

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Komut istemi ekranında " Yazı Rengi Ve Yazı Boyutu " nasıl değiştirilir ?

    “ Komut İstemi “ siyah/beyaz olması ya da yazıların küçük olması biraz sıkıcı olabilir ; işte bu yöntemle “ Komut İstemini “ renklendirip yazı boyutlarını ayarlayacağız..

    Öncelikle “ Komut İstemi Nedir “ onu açıklayalım.

    Komut İstemi : Bilgisayarla ilgili ayar yapabileceğimiz / değişiklik yapabileceğimiz / onarma yapabileceğimiz / Wi-Fi şifresini öğrenebileceğimiz vs. vs. özellikleri olan “ Siyah Ekranda Kod Yazabileceğimiz Bir Windows Uygulamasıdır.”

    Komut İstemi = cmd ( command prompt )

    Komut İstemi Nasıl Çalıştırılır?

    • Başlata tıklayıp “ Komut İstemi “ diye aratırsak karşımıza çıkar.
    • “ Çalıştır ” bölümünü açıp “ cmd “ komutunu yazarsak yine “ Komut İstemi “ bölümüne ulaşabiliriz.

    C:\Windows\system32\cmd.exe  = Komut İsteminin Özgün Konumu

    NOT : Son Windows sürümlerinde “ PowerShell “ uygulaması mevcuttur ; bu uygulamayıda “ Komut İstemi “ gibi kullanabiliriz.

    Şimdi gelelim asıl mevzuya ; Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir ?

         1. Komut İstemini “ Yönetici Olarak ya da Normal Olarak “ açalım.

                              ( Açınca “ Siyah Bir Ekran “ karşımıza çıkacak )

           2. Komut İstemi penceresine sağ tıklayıp “ Özellikler “ diyelim.

           3. “ Renkler Sekmesinde “ arka plan ve yazı rengini ayarlayabilirsiniz.

         4. “ Yazı Tipi Sekmesinde “ yazıların boyutunu/şeklini ayarlayabilirsiniz.

    Renk ve Yazı Tipi ayarlarken alt bölümde “ Önizleme “ bölümü mevcuttur.

    Görsel Anlatım :

     ve  sekmelerinden de kendinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

    Örnek :

    Sonuç :

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)