Komut İstemi ile Windows ürün anahtarını bulma yöntemi

 Windows İşletim Sistemi Ürün Anahtarımı Nasıl Bulabilirim? Komut İstemi ile Windows ürün anahtarı nasıl bulunur?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Eski windows işletim sistemlerinde ürün anahtarı masaüstü/dizüstü bilgisayarların arkasında ya da altında bulunan etiketlerde mevcuttu.

    - Windows 7’den sonraki işletim sistemleri bu yöntemden vazgeçti.

    Yeni windows işletim sistemlerinde ürün anahtarı Chipset'e  gömülüdür. Böylece format attığımızda aynı sürümü yüklediğimiz zaman ürün anahtarı otomotik tanınacaktır.

    - Windows 7 ‘de denendiğinde bu yöntem çalışmayabilir lâkin Windows 10 işletim sistemlerinde rahat bi şekilde çalışmaktadır.

    Eski Windows İşletim Sistemlerindeki Ürün Anahtarlarını Gösteren Etiketler (Örnek)

    Eski Windows İşletim Sistemlerindeki Ürün Anahtarlarını Gösteren Etiketler

    Windows Ürün Anahtarı Bulma Aşaması

    • 1.Aşama : Başlat / arama yerine “ cmd “ yazılır ardından çıkan “ komut istemi “ uygulamasına sağ tık yapılırak “ yönetici olarak çalıştır " denilir.
    • 2.Aşama : Karşımıza siyah bir ekran gelecektir.Bu ekrana aşağıdaki komutu yazıp “ Enter “ tuşuna basılacak.

    Komut İstemine Yazılacak Kod

    wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

    Resimli Anlatım

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @hakan @alattin @farurhenho hocam anlatım nasıl olmuş sizce ? ybaskin34 5 yıl önce
    • Emeğine sağlık gayet iyi gidiyorsun. Benim dikkatimi çekenleri ben düzelttim. Mesela gereksiz koyu yazma, eğik yazı kullanma. Senin yazını düzeltirken fark ettim aslında bunu anlatan bir video iyi olabilir. [ + gibi karakterleri kullanmazsan iyi olur. Yazıyı kirli gösteriyorlar. Bunlar dışında her paylaşımın daha iyi oluyor. alattin 5 yıl önce
    • @alaattin Teşekkürler hocam :) bundan sonra daha dikkatli olacağım.. ybaskin34 5 yıl önce

    Gayet güzel olmuş emeğine sağlık. Başlıklarda özel isimler haricinde kelimelerin baş harfini büyük yazmasan daha hoş durur.

    Bir de bu Windows lisans anahtarı değil mi? Bu bilgisayar'a sağ tık yapıp özellikler deyince orada çıkan ürün kimliği değil yani?

    omercik omercik (9418)