Komut istemi rengi komut satırından nasıl değiştirilir?

cmd rengini komut satırından komut ile nasıl değiştirilir? Komut istemi zemin rengi ve yazı rengi komut ile nasıl değiştirilir?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Komut isteminde yazı ve arkaplan rengi color komutu ile değiştirilebilir. Color komutu ile hem zemin rengini hem de yazı rengini aynı anda değiştirmek mümkündür.

    Komut isteminde kullanılabilecek renk kodları

    0 = Siyah      8 = Gri
    1 = Mavi       9 = Açık Mavi
    2 = Yeşil      A = Açık Yeşil
    3 = Su rengi   B = Açık Su rengi
    4 = Kırmızı    C = Açık Kırmızı
    5 = Mor        D = Açık Mor
    6 = Sarı       E = Açık Sarı
    7 = Beyaz      F = Parlak Beyaz

    Şimdi komut ile komut satırı rengi nasıl değiştirilir bunu öğrenelim:

    1. Windows ve R tuşlarına basın ve açılan çalıştır penceresine cmd yazıp enter tuşuna basın.
    2. Komut isteminde şu komutu uygulayın
      color 0A
      sonra enter tuşuna basın. Komut isteminin zemin rengi siyah yazılar açık yeşil olacaktır. Renkler aşağıdaki gibi görünecektir.

    ​​​​​​​Komut istemi renk değiştirme

    color komutundan sonra bir boşluk bırakıp renk kodunu girdiğinizde ilk bölüm zemin rengi ikini bölüm yazı rengini ifade eder. 0A (siyah zemin, açık yeşil yazı rengi) demektir. Komut isteminde yani cmd ekranında color komutu ile kolayca zemin ve yazı rengini değiştirebilirsiniz.

    alattin alattin (16984)