Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı nedir?

Görev yöneticisi penceresinde Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı diye bir şeyden bir sürü var.  Aşağıda ekran görüntüsü var. Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı görev yöneticisinde 8-9 tane var. Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı nedir?

Konsol penceresi ana bilgisayarı

acemiadam acemiadam (220)
4 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Kısaca Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı ( Conhost.exe ) Nedir ?

    Conhost.exe komutunun anlamıdır.

    Windows'a ait komut yürütmesi yapan bir uygulamadır.

    Conhost.exe ; clientserver runtime system service (CSRSS)  ve windows komut istemi arasında bir arabirim görevi görür ve pencerelerin tüm cmd komut penceresini oluşturma ve komut istemine sürükleyip bırakma gibi önceki sorunları düzeltmesine olanak tanır.

    Virüs değildir.

    Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı ( Conhost.exe ) Virüs Olabilir Mi ?

    Bi ihtimal gizlenmiş virüs olabilir bunun için şu adımları takip edin

    • Görev Yöneticisini açın.
    •  Ayrıntılar bölümüne gelin.
    • Conhost.exe 'yi bulun ve sağ tıklayarak dosya konumunu açın.
    • Dosya konumu " C:\Windows\System32 ise sıkıntı yoktur.
    • Fakat " %userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft gibi yahut başka bir dosya konumuna yönlendiriyorsa AntiVirüs programıyla taramanızı öneririm.

    NOT : Ayrıca CPU-RAM kullanımıda fazlaysa yine AntiVirüs Programıyla tarama yapmanızı öneririm.

    Sonuç Olarak ;

    1. Zararlı bir yazılım değildir.
    2. Windows'un belli işlevlerini yerine getirir.
    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    4 yıl önce cevaplandı

      Console Window Host veya Türkçesi ile Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı conhost.exe dosyanını görünen adıdır. conhost.exe C:\Windows\System32 klasöründe bulunan Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Basitçe ve anlaşılır olarak komut isteminin penceresini çalıştıran uygulama diyebiliriz. Hani CMD ile çalıştırdığında karşına gelen pencereden sorumludur.

      Görev yöneticisinde birden fazla  Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı conhost.exe olabilir bu normal bir durum. Bazen açık olan uygulamalar  Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı conhost.exe dosyasına erişebilir ve çalıştırabilir. Bu bir sorun değildir.

      hakan hakan (15409)
      4 yıl önce cevaplandı

        başka bir işlem tarafından kullanılıyordur bulabilirsin;

        Çalıştır kutusuna "C:\Windows\System32\perfmon.exe" /res yaz

        Kaynak İzleyicisi çalıştığında Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı (conhost.exe) işlemine sağ tıklayıp Bekleme Zincirini İncele... seçeneğine tıklat

        Gelen pencere de kullanan işlemleri gösterir ve bu işlemlerin adlarını araştırıp zararlı olup olmadığını bulunabilir.

        Mesela cmd (komut istemcisi) bu işlemi kullanarak çalışır

        konsol işlemlerinden zararlı yazılım antivirüslere yakalanmadan kod çalıştırılabilir. fidye, atombombing gibi saldırılarda çoğunlukla kullanılıyor ve halen de çaresi bulunmuyor nedense

        kullanici622551 kullanici622551 (61)