Konum Kullanılamıyor hatasın çözümü nedir?

Merhaba Arkadaşlar sorunum su ''konum kullanılamıyor hatasi'' bu hata illa bana format attirticak sanırım.Ama yinede size bir sorayim dedim.Bu sitede aynı sorunu yaşayan birini buldum konuya yazmış ve cevabında vardı cevaptakileri uguladim.Bilgisayarımi ilk olarak güvenli modda baslattim.Ve sistem geri yüklemesi yaptım.Ancak simdide farklı bir sorunla karşılaştım işte sorun = C:\\Windows\system32\config\systemprofile\Desktop erisilemiyor erişim engellendi.Birsuru başka kullanıcı hesabı açtım ise yaramadı.ilk açtığında sorun yok ancak ikinci girişte hep aynı hata lütfen yardım.Win7 Ultimate kullanıyorum yardiminizi bekliyorum

Konum Kullanılamıyor hatasının çözümü nedir?

bahriye bahriye (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Konu eski başlık ile açılmış fakat cevap yazılmamış. Ben genel olarak Konum Kullanılamıyor hatasının çözümü için neler yapılabilir detaylı olarak paylaşacağım.

    Konum kullanılamıyor hatası Windows 10, Windows7 ve Windows 8 gibi işletim sistemlerinde karşınıza çıkabilir. Hatanın çözümüde izlenecek yol tüm işletim sistemlerinde aynıdır. Aşağıdaki anlatımlar Windows 10 için yapılmıştır.

    Konum kullanılamıyor hatası farklı şekillerde karşınıza çıkabilir.  Hatanın anlamı erişmeye çalıştığınız dosya ya da sürücünün artık erişilemez olduğudur. Bu duruma farklı sebepler neden olabilir.

    Konum  kullanılamıyor hata örnekleri:

    Konum kullanılamıyor
    Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda.

    Konum kullanılamıyor
    F:\ kullanılamıyor. Konumu bu bilgisayardaysa, cihazın veya sürücününün
    bağlı olduğundan veya diskin takıldığından emin olduktan sonra yeniden deneyin.
    Konumu ağdaysa, ağa veya internet'e bağlı olduğunuzdan emin olun ve yeniden deneyin. Konumu hala bulunamıyorsa, taşınmış veya silinmiş olabilir.

    Temel olarak Konum  kullanılamıyor hatası alıyorsanız sebepleri şunlar olabilir:

    • Ağ ortamında bir sürücü veya dosyaya erişmeye çalışıyorsanız erişmek istediğiniz kaynak devredışı olabilir.
    • Hatayı aldığınız dosya veya sürücüde yetki sorunu yaşıyor olabilirsiniz.
    • Hatayı aldığınız dosya veya sürücüde dosya sistemi hatası olabilir.
    • Windows güncelleştirmelerindedeki bir eksikten dolayı Konum kullanılamıyor hatası alıyor olabilirsiniz.

    İş yeri, ofis ortamı, ağ ortamında Konum kullanılamıyor hatası alıyorsanız çözüm için şunları deneyin:

    Ağ bağlantınız kopmuş olabilir. Ağa bağlı mısınız kontrol edin.
    Ağ üzerinde erişmek istediğiniz dosya ya da klasöre sahip sürücü, bilgisayar kapalı veya erişilemez olabilir.
    Ağ kaynağı üzerindeki yetkiniz kaldırılmış olabilir. Bu durumda bilgi işlem bölümünden destek almalısınız.

    Ağ ortamında değilseniz Konum kullanılamıyor hatasının çözümü için şunları deneyin:

    Öncelike bir yetki sorunu yaşıyor musunuz onu kontrol etmelisiniz.

    Aşağıdaki anlatım Windows 10 içindir diğer işletim sistemlerinde de benzerdir: Windows 7, Windows 8 gibi.

    1. Konum kullanılamıyor hatası alıdğınız sürücü, klasör veya dosyayı sağ tuşla tıklayın ve özelliklere girin.
    2. Güvenlik sekmesini tıklayın.
    3. Gelişmiş sekmesini tıklayın.
    4. İzin girdileri bölünüde Sistem ve sisteme giriş yaptığınız kullanıcı var mı kontrol edin.
    5. Yoksa Ekle butonuna basın
    6. Sorumlu seçin bölümünden Gelişmiş > Şimdi Bul seçeneği ile arama yapın.
    7. Önce kendi kullanıcınıza  sonra sisteme yetki verin.
    8. Daha sonra Gelişmiş Güvenlik Ayarlarında Tüm bağımlı nesne izin girdilerini bu nesneden devralınabilen izin girdiyleriyle değiştir seçeneğini işaretleyin.
    9. Uygula ve Tamam butonlarına tıklayın.
    10. Daha sonra yine güvenlik sekmesinde Düzenle seçeneğini tıklayın.
    11. Ve eklediğiniz kullanıcılara Tam denetim yetkisi verin.

    Hala Konum kullanılamıyor hatası alıyorsanız Windows güncelleştirmeleriniz var mı kontrol edin. Bazen eksik bir güncelleme bu hataya sebep olabilir. Özellikle Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerindeki bazı hatalar Konum kullanılamıyor hatası almanıza sebep olabiliyordu.

    Tüm bu işlemlere rağmen sorun düzelmiyorsa disk taraması gerçekleştirmenizde fayda var. Disk üzerindeki dosya sistemi hataları Konum kullanılamıyor hatasına yol açabilir. chkdsk komutu ile disk taraması yapabilirsiniz.

    Tüm bu işlemler fayda sağlamıyorsa dosya sistemi onarılamayacak kadar zarar görmüş olabilir. Bu durumda Konum Kullanılamıyor  hatasının çözümü için bilgisayar formatlanmalı ve sistem kurulumu yeniden yapılmalıdır. Konum Kullanılamıyor hatası USB bellek ve haric disklerde de karşımıza çıkabilir. Bu durumda da yapılacak işlemler yukarıda anlatılanlar gibi olmalıdır.

    hakan hakan (15424)