Kopyalama sırasında anti malvare servis neden o kadar yüksek disk kullanıyor

Her hangi bir kopyalama sırasında antimalware servisin bukadar disk kullanması normalmi

Kapatma hakkım varmı veya duraklatma filan

Kapatınca kopyalama hızım artarmı.

Resmin yazısını okuyamayanlar aşağıdaki linkden de baka bilirler resim biraz küçük olmuş sanırım

http://hizliresim.com/r91jg7

kutlugalp kutlugalp (136)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Antivirüs ve benzeri koruma yazılımlarının bir çoğunda servisler vardır ve sürekli çalışırlar. Bu servisler sistemde yapılan her türlü işlemi takip ederler ve yapılan işlemlerden zararlı yazılım, komut parçacıkları vb. kötücül yazılımlara karşı tarama işlemi gerçekleştirirler. Siz kopyalama işlemi yaparken antivirüs programı bu işlemi izler ve kopyalama sırasındaki tüm dosyaları tarayarak gözden geçirir. Tabi bu tarama işlemleri bazen çok can sıkıcı hal alır. Yüksek donanım (işlemci, ram, disk) tüketimi gerçekleştirebilir. Günümüz antivirüs yazılımları çok fazla fonksiyonu olduğundan daha yüksek donanımlara ihtiyaç duyar. Özellikle sata disk kullanan kullanıcılar için sizinde yaşadığınız aşırı disk kullanımına bağlı olarak ağırlaşan sistem ortaya çıkar. Eğer ki kopyaladığınız dosyalardan şüpheniz yoksa antivirüs yazılımının koruma ayarını kapatabilirsiniz. (kopyalama işlemini bitirene kadar) Bu işlem sonrası disk kullanımınız düşer ve sisteminiz daha rahat çalışacaktır. Kopyaladığınız birimlerin donanımsal hızlarına nazaran bu işlemden sonra kopyalama işlemi esnasında aktarım hızınızda artış yaşanabilir. Korumayı kapatmak yerine şu ayarı da gerçekleştirebilirsiniz. Koruma yazılımlarının ayar kısımlarında tarama düzeyi gibi bir ayar bulunur. Bu ayar varsayılan olarak normal düzeyde bulunur. Örnek olarak aşağıdaki resime bakabilirsiniz. Bu düzeyi düşük seviyeye indirdiğiniz de koruma yazılımınız donanımınızı daha az kullanacaktır.

    beytullahakyuz beytullahakyuz (181)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Ben win defender kullanıyorum ayarlarına baktım kapatmayı buldum ama dediğin gibi bir şey bulamadım. Her şeye rağmen tek sorun kaldı kapatmasına kapatıyorum ama bir süre sonra kendi açıyor hatamı var dedim ama açıklamayı okuyunca anladım ;) kapattıkdan bir süre sonra tekrar açacağız demiş microsoft. Sonuç olarak tam bir kapatma yolu bulamadım eğer bildiğin bir yol varsa paylaşırsan sevinirim kopyalarken bazen 1mb aşağısına bile düşe biliyor buda çok uzun sürüyor ve can sıkıcı bir hal alıyor. kutlugalp 7 yıl önce