Kullandığım Windows'ın versiyonunu / sürümünü nasıl öğrenirim?

Kullandığım Windows işletim sisteminin sürümünü nasıl öğrenebilirim?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kullandığım Windows'ın versiyonunu / sürümünü nasıl öğrenirim?

    Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, işletim sisteminin tam versiyonunu komutlar ile öğrenmeniz mümkün. Her Windows bir temel sürüm numarasına sahiptir. Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi.

    Bunun dışında örneğin Windows 10 hangi sürümünü kullanıyorsunuz bunu öğrenebilirsiniz. Bu sürüm numaraları ya da diğer adıyla versiyon numaraları Windows'un güncellik durumunu da gösterir.

    Windows versiyonu nasıl öğrenilir?

    Kullandığınız Windows işletim sisteminin sürümünü öğrenmek için şunları yapın:

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Açılan çalıştır penceresine cmd yazın ve enter tuşuna basarak komut istemi sayfasına ulaşın.
    3. Komut istemi sayfasında şu komutu yazın ve enter tuşuna basın: ver
    4. Ekranda şöyle bir ifade belirecektir:  Microsoft Windows [Version 10.0.17134.1]

    Dikkat ederseniz cmd ile komut istemine girdiğinizde, Windows size zaten sürüm numarasını pencerenin en üstünde gösterir.

    ver komutu çok eski bir komuttur. DOS işletim sisteminden beri günümüze gelmiş bir komuttur. ver komutu version kelimesinin bir kısaltmasıdır.

    murat murat (12492)