Laptop açılıyor ama ekran gelmiyor

Laptop, Samsung R540 Modeli. Sorunsuz çalışırken uykuya almıştım, yarım saat sonra tekrar açmak istediğimde ekran gelmedi. Daha sonra güç tuşundan kapattım. Tekrar açmaya çalıştım açılış sesi geliyor ancak görüntü yok. Ledler de yanıp sönüyor /büyük ihtimal HDD ledi).

kullanici223408 kullanici223408 (3)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Ekran kartına enerji gitmiyor gibi. Bataryayı sök. Biraz bekle 15-20 dk. sonra tekrar tak bakalım açılacak mı.

    Düzenleme:

    Kullanıcı laptop'u tamirciye götürmüş tamirci de ısıl işlem uygulayarak bilgisayarı tamir etmiş. Isıl işlem denilen yöntemde ekran kartı çipinin anakarta bağlantısını sağlayan ayaklardaki lehim ertiliyor ve tekrardan yapışması sağlanıyor. Böylelikle soğuk lehim denilen ve iletimi engelleyen lehimler ortadan kaldırılıyor. Sorunun tekrar oluşma olasılığı elbette var.

    hakan hakan (15394)
    5 yıl önce cevaplandı

    Bataryayı söküp güç kablosu takılı değil iken açma tuşuna 10 saniye kadar basılı tutun ve 10 15 dakika sonra bataryayı takıp çalıştırın

    dnzclk44 dnzclk44 (19)
    5 yıl önce cevaplandı

    Bilgisayarları uyku moduna almayı hiç kimseye tavsiye etmiyorum çünkü arka planda çalışan programlar olduğu için bilgisayara zarar verebiliyor

    Sorununun çözümü ise bataryayı çıkart ve batarya yok iken pc yi açma tuşuna bas bırak bas bırak 10 saniye kadar sonra bataryayı tekrar tak ve bilgisayarı açmayı tekrar deneyebilirsin.

    darkcrak darkcrak (5158)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Hocam pc tamircisine götürdüm büyük ihtimal çip değişecek dedi 300 lira civarı da fiyat söyledi. Sizce ne yapmalıyım? Çip değişimi sonrası ne kadar idare eder. Bir daha böyle sorun yaşamamak için ne gibi önlemler alabilirim? @hakan @darkcrak kullanici223408 5 yıl önce
    • Çipi değiştirirsen iyi olur sana baya dayanır @kullanici223408 darkcrak 5 yıl önce
    • Kullanımdan kullanıma değişir bilgisayarı kötü kullanırsan 1-3 ay dayanır ama iyi kullanırsan 1-3 sene dayanır @kullanici223408 ama haftada bir fanını temizle bilgisayarın çok ısınınca bilgisayarına ciddi zararlar verebilir darkcrak 5 yıl önce
    • Yanık kokusu aldınmı ? darkcrak 5 yıl önce
    • Ekran kartını yakmış olabilirsin darkcrak 5 yıl önce
    • @kullanici223408 Olan olayın senin kullanımın ile ilgisi yok. Önlem de alamazsın buna. Elektronik cihazlara bu tür sorunlar olabiliyor maalesef. hakan 5 yıl önce
    • @darkcrak Yanık kokusu yoktu hocam. Hocam benim bu laptopda amacım oyun vs. değil sadece ders videosu izlemek ve en az 8 ay dayanması lazım. 300 liraya yaptırıp 8 ay dayanmazsa çok büyük zarar verecek bana. 300 liraya ikinci el sadece video açacak bir laptop mu alsam diye düşünmüyor değilim. kullanici223408 5 yıl önce
    • @kullanici223408 kardeşim bak orjinal servisine getir bilgisayarını orjinal parça taksınlar orjinal sana fazla dayanır çakması az sen en iyisi bilgisayarının kendi servisine getir ve yaptır onlar daha iyi anlarlar gidip'de internet kafeye verme yani darkcrak 5 yıl önce
    • @darkcrak @hakan Hocalarım, tamirciyle bugün konuştum. Isıtma ile düzeldiğini söyledi. 120 Lira istiyor sizce fazla mı? Yoksa piyasada böyle mi? Bir de fan bakımı yaptım dedi. kullanici223408 5 yıl önce
    • Bilgisayarın düzeldi'mi? Bilgisayarının düzelmesi bizim için önemli @kullanici223408 darkcrak 5 yıl önce
    • @darkcrak Düzelmiş hocam görüntü veriyormuş ekrana. kullanici223408 5 yıl önce
    • Daha almadım ama temizliğini vs. yapıyor tamirci. @darkcrak kullanici223408 5 yıl önce
    • 120 tl ideal fiyat demiş nelerini değişti @kullanici223408 darkcrak 5 yıl önce
    • @kullanici223408 çok değil. Kombi temizlemeye gelen kişi 100TL düşün artık, fiyat normal. Isıtma işlemi dediği ekran kartı çipine yaklaşık 400 derece gibi bir ısı veriliyor ve çipin bacaklaklarındaki lehim eritilerek yeniden yapışması sağlanıyor. hakan 5 yıl önce