Laptop açılmıyor, ışıkları yanıyor ama fan çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

Merhabalar. Laptop açılmıyor. Pil takılı haldeyken zaten çalışmıyor, pil çıkıkken şarj aletini takıyorum, açma tuşuna bastığımda ışık yanıyor, 10-15 sn kalıyor sonra geri kapanıyor. Bu sırada fan hiç dönmüyor. Cd rom ilk açılışta döner gibi oluyor ama o da dönmüyor. Rami ve harddiski başka bilgisayarda denedim çalışıyor. Fanı söküp temizledim. Macun sürdüm. Bios pilini çıkarıp bekleyip taktım. Hicbir sey takik değilken, sadece güç ve fan takiliyken denedim yine aynı. Sorun hala aynı şekilde devam ediyor

maremkurt maremkurt (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Başka bir uyumlu adaptör ile çalıştırmayı dene ve yine çalışmazsa bir teknik servise göster.

    Edit:

    İşlemciyi sökme  ve eğer hatalı termal macun sürülmüşse onu değiştirme/yeniden termal macun sürme hususlarında yardımcı olabilecek materyal aşağıda:

    Dizüstü bilgisayar işlemcisi nasıl değiştirilir ve termal macun nasıl sürülür? - videolu anlatım (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler yorumunuz için. Farklı adaptorlede denedim sorun yine aynı. Teknik servise gostermeden başka yapabilecegim bir şey var mı maremkurt 6 yıl önce
    • Bence yok. Gerçi problem ilk olarak nasıl ve hangi gelişmeden sonra oldu belirtmemişsin ama çözüm denemeleri olarak herşeyi yapmışsın. En son olarak işlemciyi yerinden sökerek sağlam bir şekilde yeniden yerine tak. Açılırsa geçmiş olsun, aksi halde tek yol ve çözüm bir teknik servis müdahalesi olacaktır @maremkurt temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz tekrardan teşekkürler. işlemciyi soksem mi düşünüyordum bende , başka çözüm yolu yoksa onu da deneyeyim şimdi. Sorun ilk başlarda bilgisayar açılıyor, bir süre işlevler yapilabiliyor, windowsa felan giriyor. sonra kapaniyordu. Daha sonra bu süre git gide kısaldı ve şimdiki halini aldı maremkurt 6 yıl önce
    • Ve bu sana bir ders, bir tecrübe olsun, bundan sonra bir daha laptop'ını üzerinde batarya olmadan kullanma. Şarjda/prizde bile olsa yinede bataryasız laptop çalıştırılmamalıdır. Ülkemizdeki elektrik şehir şebekelerinin durumları malum @maremkurt temmuz 6 yıl önce
    • Laptopta işlemciyi sökmek mi? omercik 6 yıl önce
    • Evet @farurhenho, mesela işlemciye termal macun süreceksin o sıra ne yapıyorsun? Onun gibi :) temmuz 6 yıl önce
    • Elbette bunu yaparken işlemci fanınıda sökeceksin @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • Doğru bi' an aklımdan çıktı :) omercik 6 yıl önce
    • Samsung laptoplarda bu iş bir hayli zor ve zahmetli ama diğer markalarda öyle değil. Mesela bende bir Dell laptop vardı ve onda çok kolaydı :) @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • Mesajımı editledim, yeniden bakarsın @maremkurt temmuz 6 yıl önce
    • İşlemciyi çıkarıp tekrar taktım, macun sürdüm. Sıkıntı yok onda maremkurt 6 yıl önce

    Siz akla gelebilecek bütün yolları denemişsiniz. Bu durumda teknik servisle iletişime geçmenizi önermekten başka bir şey aklıma gelmiyor.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

      @temmuz @farurhenho  Teşekkürler. İslemciyi de söküp, ram oturtup tekrardan denedim yine aynı. Bilgisayar teknik servise götürmeye değecek bir bilgisayar değil, onun için kendim yapmaya çalıştım. Şimdi şunu fark ettim cd rom, harddisk ve ram takılı degilken bilgisayarı açtığımda, yaklaşık 30 sn sonra fan dönmeye başlıyor. Bunlari taktigimda yine ayni, sadece cdromu söküp denedim yine aynı. harddisk cdrom sökülü, yine ayni kapanıyor. ramla beraber soktugumde 30 sn sonra fan calisiyor.  Sadece harddisk takiliyken 30 sn sonra fan çalışıyor, harddisk+cdrom takiliyken yine fan çalışıyor,ama cdromun cevrilme sesi hala yok. Ram takılıyken direk kapanıyor. Rami farkli bilgisayarda denedim tek başına, bilgisayarı çalıştırdı

      maremkurt maremkurt (1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Fan neden hemen değilde 30 saniue sonra çalışır? Seni ümitsizliğe sevk etmek istemem ama sen bunu yapamaz ve tersine dahada çözümsüz hale sokabilirsin. Zira anakartında bozuk olabilir ve senin bu halde yapabileceğin hiçbir şey olmaz. Bana kalsa ve/veya benim olsaydı ben bir teknik servise götürürdüm. İyi ve sağlam bir teknik servise (Yetkili teknik servis tercih edilmelidir).. @maremkurt temmuz 6 yıl önce
      • Anladım hocam tekrardan teşekkürler maremkurt 6 yıl önce