Laptop açılmıyor, ses gelmiyor.

Merhaba

Laptopum açılmıyor. Dün gece çok iyi çalışıyordu fakat sabah çalıştırmayı denediğimde sadece ampul, şarj ve uçak işareti yanıyor. Diğer silindir gibi olan işaret yanmıyor. Ne yapabilirim?

toprak34 toprak34 (2026)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Laptop açılmadığında yapılacak bir kaç işlem var. Açılmamaktan kastım Windows un ekrana gelmiyor olması değil ekrana hiç görüntü gelmiyor olması.

    Laptop açılmıyorsa

    1. Laptop'u fişten çek.
    2. Laptop bataryasını sök. 30 dk beklet.
    3. Batarya olmadan doğrudan laptop fişini tak. Açılıyor mu kontrol et.
    4. Açılıyorsa laptop'u kapat. Bataryayı tak. Açmayı dene açılıyorsa devam et, açılmıyorsa sorun batarydadır.

    Diğer bir yöntem

    1. Laptop u kapat.
    2. Fişten çek.
    3. Baratyayı çıkart.
    4. 30 saniye açma kapama dügmesine basılı tut.
    5. Sonra bataryayı tak, fişi tak.
    6. Açmayı dene.

    Burada da amaç statik elektrik yükü kaynaklı bir sorun varsa bunu ortadan kaldırmak.

    Bir diğer test şekli sıcak uygulamak ama bunu önermiyorum. Bazen sac kurutma makinası gibi sıcak üfleyen cihazlarla laptop'u ısıtıyorlar. Aslında bu yapılan işlem soğuk lehim denen olayı çözmek için yapılıyor. Hatta bunu özel makinalarla yapanlar var 400 derece gibi bir sıcaklık uygulanıyor bir şekilde soguk lehim olmus yerlerin çözülmesi amaçlanıyor. Eski laptop, bilgisayarlarda her şey gözden çıkarıldıysa denenebilir tabi.

    Bunlar dışında açılmıyorsa servise gitmesi gerekecektir.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @murat Servise götürdüm problem çözüldü sanırım power düğmesinin ordaki bir kabloda sıkıntı varmış teşekkürler toprak34 5 yıl önce
    • @toprak34 bunu çözüm olarak yazıp soruyu kapatabilirsin. 👍 murat 5 yıl önce

    Hocam merhabalar,

    Eğer silindir yanmıyorsa harddiskinizde muhtemelen bir sorun var. Düşürdünüz mü?

    quante quante (1)