Laptop aşırı ısınma sonrası chipset arızası ani kapanma sorunu

Laptop ne kadar temizlense de önem gösterilsede bazı düzensiz güç akımı ve düzensiz performans akışı ekran chipsetine ekran kartına zarar veriyor ve laptop belli bir cpu sıcaklık değerini aşınca ve belli bir performansdan sonra otomatik olarak kendini kapatır.

emregunertr emregunertr (16)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Çözüm olarak 2 seçenek bulunmaktadır birincisi: teknik servis bir onarım bakım anakart ince işçilik yapan bilgisayarcıda ortalama bir fiyat ile onarılması veya chipset değişimi mümkündür.

    Geçiçi çözüm olarak: sistemin performansını sisteminizde bazı ayarlamalar ile kısıtlayarak bu sorunu kısa süreliğine çözersiniz fakat sorunu tamamen halletmenizi öneririm bu sadece biraz zaman kazanmak için uyğulanabilecek bir yöntemdir.

    Anlatım:

    Bilgisayar güç seçeneklerinize laptop üzerinden pil simgesine sağ tıklayarak ilgili menüye giriniz ve burada 3 seçenek bulunur Dengeli-Pil Tasarruflu-Yüksek performans buradan Dengeli olan güç profilini seçiyoruz ve gelişmiş seçenekleri  açıyoruz bu planın ayarlarından   İşlemci güç yönetii => En yüksek işlemci durumu kısımına gelerek  Pilde %100 Prize takılı %100 olan kısım iki değer yüzdesini %85 yaparak kaydediyoruz ve sorun için geçici bir performans düşürmesi yaparak çözüm olmaktadır eğer hala kapanma gibi aynı belirtiler devam ederse bu değeri %5 olarak düşürerek tekrar deneyiniz sorununuzun çözümü  olmaz ise büyük ihtimal anakartınızın farklı bir bileşeni ile ilgili bir sorun bulunmakta ve en yakın notebook servisine gidiniz iyi günler.

    emregunertr emregunertr (16)