Laptop aşırı ısınma sorunu

Bilgisayarım eskiden oyunlarda pek ısınma yapmazdım 2.ci senesinde şimdi ise çabuk ısınıyor el yakacak düzeyde ısınmaması için neler yapabilirim? Bir de bu ısınmanın çok zararı olur mu?

bcaggul bcaggul (117)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    O ısınmanın bir hayli zararı olur (Çökmeler, pil tüketiminin artması vs). Giderek ısınmalar dahada artar, PC kendiliğinden kapanır/restart atar. Bu haldede PC artık kullanılamaz hale gelir.

    Yapılması gerekenler:

    1- Soğutucu altlık alınarak bu şekilde kullanılır. Bu, geçici bir çözümdür.

    2- Desktop ise kasa kapağı, laptop ise alt kapak açılır, fanlar kontrol edilir, iç temizlik yapılır (bilhassa havalandırma ızgaraları/delikleri).

    3- İşlemcinin üzerine uygulanan temal macunun (soğutucu macun) eskisi temizlenerek yenisi uygulanır.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Bu 2 ve 3. cü işlemler ne kadar zaman da bir tekrarlanmalıdır bcaggul 8 yıl önce
    • Ortama ve kullanım alışkanlıklarına göre değişir. Bazı titiz kullanıcılar senelerce problemsiz kullanabilirlerken bazıları ise kullandıkları laptop'ı bir-iki sene içerisinde bu bakıma muhtaç hale getirebilir. Sen ikinci guruptasın herhalde :) temmuz 8 yıl önce
    • teşekkürler bcaggul 8 yıl önce
    • :-) temmuz 8 yıl önce

    Temmuz yapılması gerekenleri yazmış. Ben de ilave bir şeyler yazayım.

    Elektronik cihazların en büyüş düşmanı ısıdır. Mesela bataryalar. Aşırı sıcak ortamda çalışan bataryaların ömrü çok kısa olur.

    O yüzden laptop'da ısı ciddi bir sorundur.

    Ayrıca fan gibi birimler zaman içinde tozdan ve çalışmaktan dolayı devir kaybı denilen bir durum yaşarlar. Yani ilk aldığınızda dakikada 10 bin devir yapıyorsa artık bu 8 bine inmiştir. Bu da gerekli soğutmanın yapılamaması anlamına gelir.

    cemkara cemkara (4215)