Laptop batarya (pil) sağlığı nasıl kontrol edilir?

Asus Windows 11 Laptop kullanıyorum. Laptop pil ömrünü merak ediyorum. Laptopta batarya ömrünü nasıl kontrol edebilirim?

Anonim Anonim (156)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 11 laptop batarya sağlığı için bir komut barındırıyor.  Windows 11 üzerinde programsız olarak batarya ömrünü kontrol etmek mümkün.

    Laptop batarya ömrünü öğrenmek için şunları yapın:

    1. Arama bölümüne cmd yazın ve çıkan sonucu sağ tuşla tıklayın. Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
    2. Komut istemine şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      powercfg /batteryreport /output "C:\pilraporu.html"

      Bu komut sonunda C: sürücüsünde pilraporu.html adında bir dosya oluşacak.

    3.  Bilgisayarımdan C: sürücüsüne gidin ve pilraporu.html dosyasını çift tıklayın.
    4. Chrome, Edge, Firefox, Brave gibi bir tarayıcıda rapor açılacaktır.

    Raporda Installed batteries (Takılı Piller) bölümünde Design Capacity (Tasarım Kapasitesi) ve Full Charge Capacity (Son Tam Dolum) diye iki değer göreceksiniz.

    Bu iki değerden Design Capacity (Tasarım Kapasitesi) ilk aldığınızdaki fabrika çıkışı pil kapasite değerini gösterir.

    Full Charge Capacity (Son Tam Dolum) değeri ise en son şarj olduğunda pilin tam dolu olarak ne kadar doldurulabildiğini gösterir.

    Örnek bir rapor:

    DESIGN CAPACITY	41.998 mWh
    FULL CHARGE CAPACITY	20.395 mWh

    Bu raporda Tasarım kapasitesi 41.988 mWh, Son Tam dolum 20.395 mWh görünüyor. Bu iki değeri birbirine bölersek pil sağlık yüzdesini elde edebiliriz:

    Laptop Pil sağlığı hesaplama:  Full Charge Capacity (Son Tam Dolum) /  Design Capacity (Tasarım Kapasitesi) * 100

    Yani 20.395 / 41.998 * 100 = 48,5 yapar.  Pil sağlığımız %48 görünür. Bu da pilin ömrünün yarılandığını gösterir. Örneğin laptop ilk alındığında 4 saat pil ömrü varsa artık 2 saatin altında bir sürede pilin boşaldığını gösterir.

    Laptop pil sağlığına bu şekilde bakmak mümkün.

    alattin alattin (16999)