laptop bi anda kendi kendine reset atıyor

laptop bi anda kendi kendine reset atıyor sanki zamanlanmış gibi ısıdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorda değilim ama altında soğutucu var ve ısıdan kaynaklı olsa kapanır reset atarmı ? yuvarlarsak 30 dakikada bir reset atıyor bazen hiç bir problem çıkmıyor anlamadım

efecan375 efecan375 (9)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sistem sıcaklıklarını kontrol et. Büyük ihtimalle işlemcinin (CPU) aşırı ısınmasıyla ilgilidir:

    AIDA64 nedir, nasıl kullanılı? (tıkla)

    Aida64 arabiriminde sistem sıcaklıklarına ulaşabilmek için;  Aida64>Bilgisayar>Algılayıcı

    Dikkat: Doownload sonrası yükleme sırasında linkteki kırmızı harlerle yazılan ikazlara dikkat edilmelidir.

    Kullanım sırasında işlemci sıcaklığı 70'leri (derece) geçiyorsa mutlaka işlemci üzerindeki termal macun yenisiyle değiştirilmelidir.

    Problem eğer işlemci ısınması kaynaklı değilse virüs veya anakart güç besleme deveresi kaynaklı olabilir.

    Not: Üstteki bilgi ve tavsiyeleri bir başkasına yazmıştım. Probleminiz aynı (veya benzemekte) ve o mesajı aynen kopyalayıp yapıştırıyorum. Kolay gelsin.

    Not2: Termal macun tatbikinden önce laptop alt kapağı açılarak hem işlemci fanının sağlıklı çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve hemde bir güzel iç temizlik yapılır. Bilhassada kasa havalandırma delikleri ile filtreler temizlenir. Bunlar yapılarak işlemci ısınması önlenebilirse belki termal macun lüzumluluğuda ortadan kalkar. Aksi halde termal macun tatbiki mecburidir (Bunu çok tecrübesiz kullanıcılar kendileri yapmamalı, ya tecrübeli bir kişiden destek almalı yada doğrudan bir teknik servise giderek bu işi orada yaptırmalıdır. Aksi halde daha ciddi ve masraflı problemlerde çıkabilir.).

    temmuz temmuz (12505)