Laptop Çalışıyor Siyah Mavi Ekran

Daha önceden kendi yazmış olduğum makaleden baktım ama o farklıydı bu farklı yani demek istediğim kendim makalemdende sonucu yada çözümü bulamadım. Ondan teknik servise götürmüştüm - şarj yeri cihazıyla adaptörün birleştiği yerin parçasını değiştirmişti 80 TL tutmuştu.

http://www.cyberizm.org/cyberizm-laptop-calisiyor-fakat-ekrana-goruntu-gelmiyorsa-cozumleri.html

Önceki sorunum => Laptop Çalışıyor fakat ekrana hiç görüntü gelmiyordu.

Şimdiki sorun ise => Laptop Çalışıyor fakat ekranda bir siyahlık - mavilik ekran var açılışta.

http://www.bilgisayarbilisim.net/windows-isletim-sistemi-f84/laptop-calisiyor-fakat-ekrana-goruntu-gelmiyorsa-cozumleri-t126563.html

Internette biraz araştırdım yabancı ingiliz bir forumda şu yazıyı buldum, uyguladım birdeTürk bir forumda bunu buldum ama tam olarak çözüme ulaşamadım.

Remove battery an press on holding power button for 1 minute then connect adapter to it followed by pressing power button. Now make a shutdown ,connect battery and adapter.

1. Adaptoru laptoptan cekin 2.Laptopun pilini de cikartin 3.Herhangi bir usb flash bellek yada benzeri cihazlar varsa bunlarida laptoptan sokun 4.15 sn kadar power butonuna basin ki kondansatorlerdeki elektrik bosalsin. 5.Laptop pilini ve adaptoru laptopa geri takin 6.Guc tusuna basip sistemi yeniden calistirmayi deneyin.

Sorun tam olarak şu => ASUS A7T'de akşam bilgisayar açıktı. Uyku moduna sokmamıştım. Biraz uyumuşum 3 saat filen. Daha sonra PC'yi kapatıyım dedim. Ekranı genelde FN + F7 ile kapatıom açıyım dedim. Uyku sersemi ne yaptığımı bilmiyorum. Sonra güç düğmesine uzun süre bastıktan sonra kapattım. Daha sonra 1 saat geçtikten sonra PC'yi yeniden açmak istedim. Karşıma şu problem çıktı. Laptop açılıyor, hiçbir parçasından sorun yok, fan,ram,ekran kartı, anakart hepsi takır takır çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Tam olarak görüntü gelmeme değil aslında. Ekran bir görüntü var ama yazı filen hiçbirşey yok, yani f8 ile filen yapılacak hiçbişey yok. Bu arada hiç laptop yerede düşmedi bir yerede çarpmadı. He bu arada ekran gözükmüyor ama arka planda, görünmediği halde pc kendi kendine reset ( yeniden başlama ) atıyor. Bu sorunun çözümü tam olarak nedir ?

Acaba Hard Reset mi yaptım ?
ÖNERİLERİNİZ VE ÇÖZÜMLERİNİZ NELERDİR ?

kingskrupellos kingskrupellos (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    merhaba sorununuz arka planda çalışan windows uygulamasının çakışması sonucu oluşur çözümü için iki yol izlenir birinci yol uzun ama en sağlıklı yoldur.pcyi açın ekra açılana kadar bekleyin hiçbir şey yapmayın kendine gelmesini bekleyin belki bu 5 saatte sürebilir ama bu aşamadan sonra mutlaka gelecektir.

    ikinici çözüm ise beklemeyemem diyorsanız format atınız çünkü sistem dosyalarınız yanlış kapatma sonucu bozulmuş bu sebebple arka planda bu hatayı onarmaya çalışıyor zaman verirseniz düzelir yada format atarsanız düzelir

    Saygılarımla..

    laboustasarim laboustasarim (693)
    9 yıl önce cevaplandı

      Cevabınız için teşekkür ederim fakat....

       Hocam bugün teknik servise gittim. Adam galiba ekran kartında %99 ekran kartının çipseti yanmış dedi. Buda 100 TL tutar, eğer ekranın kendisi ile ekran kartı yanmışssa 300 TL tutar dedi. Şuan benim başka bir bilgisayardan yazıyorum bunları. Harici moniterde Windows normalden başlat deyince biraz bekliyor daha sonra ekranda dikdörtgenli siyah kırmızı şekiller çıkıyor. Güvenli Moddan girdim ekran aşağıdan yukarıya doğru yeşil yeşil çizgiler var. Ekran Kartı NVİDİA Geforce Go 7600 ( 256 MB ). Eğer böyle bir sorunu olan arkadaş varsa yararlansın yazıdan. Mecbur yaptıracam ama biraz zaman geçecek galiba.Sorun ise laptop gayet iyi bir şekilde çalışıyor, pc'ye güvenli moddan harici bir monitörle giriliyor, ama kendi ekranında hiç görüntü yok, floresan ışığı yanıyor ama hiçbişey gözükmüyor. Yani donanımsal bir arıza. Ekran görüntülerini ayarlıyamıyorum, video ve oyunları da açmıyor.

      Harici Ekranda Görüntü ( Güvenli Modda ) => http://hizliresimyukle.com/images/2014/07/21/asuspcgoruntusu.png

      Acaba gerçektende mi ekran kartı çipseti değişmesi lazım ? Yoksa başka bir çözüm yolu yok mudur bunun ?

      kingskrupellos kingskrupellos (1)