Laptop çok ses çıkarır mı?

İyi günler. Bilgisayarımı sattım. Kasanın uğultusu beni benden alıyor çünkü :) Laptop almak istiyorum. Laptoplarda kasalar kadar ses çıkarır mı ? Oyun laptop'u alacağım. Oyun oynarken pc'ye göre, boştayken Pc'ye göre farkları nelerdir? Çevremde şuan için oyun laptop'u olan kimse yok. Deneyemiyorum. Bir de ekran kartına aşırı yük binmiyor iken fakat işlemci, RAM ve SSD yoğun kullanıma maruz kalıyor iken Pc kasasından daha az bir ses'i elde edebilir miyim ? Orta veya iyi bir soğutma sistemine sahip laptop düşünerek soruyorum. İkisinide denemiş arkadaşlardan yardım talep ediyorum :)))

klkmlk9998 klkmlk9998 (71)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Laptop masaüstü bilgisayara nazaran daha az ses çıkartır bu bir gerçek. Masaüstü bilgisayarlarda ekran kartı fanları ayrı, soğutucu fanları ayrı vs. ses çıkaran bir sürü unsur varken laptopta bunlar yok veya az olur. Laptopta fan sayısı 1 ya da 2 falan oluyor genellikle o da ses çıkarmıyor fazla. Çünkü laptoplar için optimize edilip küçültülen ekran kartı, anakart, işlemcileri soğutmaya yetiyor o.

    İşin özeti, laptoplar masaüstüne göre daha az ses çıkartır.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Değerli cevabınız için teşekkür ederim. Boştayken (turbo teknolojisi de devreye girmeyeceğinden ötürü) aşırı sessiz bir ortamla karşılaşır mıyım? Bir yandan müzik yapmak için alacağımdan ve home studio olduğundan ötürü herhangi bir kayıt bölmesine sahip olmamamdan kaynaklı olarak kısmi mikrofon paneli yalıtımı sağlayacağım ne kadar az ses o kadar iyi benim için. klkmlk9998 5 yıl önce
    • Elbette aşırı sessiz olmasını beklememelisin. Alttaki @murat hocamın verdiği bilgiler de çok önemli. omercik 5 yıl önce

    Eğer sessiz bir laptop istiyorsan alacağın laptop't mutlaka şunlara dikkat etmelisin:

    1. Mutlaka diski SSD olmalı. Mekanik diskler çok ses yapar. Mekanik HDD + SSD alma, sadece SSD olsun.
    2. Laptop kasası metal, alüminyum olmalı. Bu soğutmaya yardımcı olur dolayısı ile fan daha az çalışır.
    3. Laptop'ta ikinci ekran kartı varsa daha çok ses çıkarır. Fakat oyun oynamak istediğin için ikinci ekran kartının olması da gerekir.

    Eğer işlemci aşırı kullanılmıyorsa neredeyse kasadan hiç ses gelmez. Ses sadece işlemci aşırı kullanıldığında ortaya çıkar. Normal kasada  bu durum farklıdır. Normal masaüstü bilgisayarda PSU fanı çok ses yapabilir. Laptop bu anlamda daha avantajlıdır.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Sizin de değerli cevabınız için teşekkür ederim. Geç yazdığım için özür dilerim. Diğer arkadaşlara belki faydası olur diye belirtmek istediklerim var. Kafama yatan bir laptop aldım. Bana sunduğunuz 2. madde tamamdır. O cepte. 3. madde evet ikinci bir ekran kartı var. Fakat oyun oynamadığım zamanlarda ona geçmediğinden dolayı sorun olmuyor 1. madde için yapabileceğim bir şey yok. Aynı zamanda müzisyenim DAW' programlarımı çalıştırabilmek adına SSD İstedim fakat DAW programlarım için gerekli VSTilar çok büyük boyutlara sahip olabiliyor bu yüzden 250gb SSD + 1 TB HDD olarak aldım. Fakat sonuç mükemmel ve çok memnunum. Sıfır ses. Yani gerçekten beni çok mutlu etti bu durum. Hiç ses duymuyorsunuz günlük kullanımda. (Her modelde böyle midir, bilmiyorum. Bu yüzden merak edenler için model: Monster Abra A5 12.1 (1 TB HDD'yi modeli özelleştirip ekleyebiliyorsunuz.) Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. klkmlk9998 5 yıl önce
    • @klkmlk9998 geri bildirimin için teşekkürler, birilerine faydası olacaktır. murat 5 yıl önce