Laptop Ekran Kartı Sorunu

Merhabalar. Bu sorumu başta nereye yazacağımı bilemediğim için başta facebook sayfanıza mesaj olarak attım oradaki ilgili arkadaşlar buraya yönlendirdi. Samsung laptobum var daha geçen sene aldığım. 6gb Ram 2gb ekran kartı i5 özelliklerine sahip bir laptop. oyun falan oynuyorum. satın aldıktan yaklaşık bi 7-8 ay sonra aşırı ısınma problemi başladı. Termal macunu değiştirdim fanı temizledim sorun geçmedi. Nasıl hallederim diye kuracalarken ekran kartını konrtol etmek aklıma geldi güncellemeleri falan. ardından son güncellemeleri yaptım yine değişen birşey yok. entegre ve harici ekran kartı var laptopta dedim acaba kurcalarken harici olanı disable mı yaptım. herşey normaldi ve ardından entegreyi disable enable yapıp bi deniyim dedim ve pat ekran gitti. res attım ve tahmin edeceğiniz üzre devasa simgeler falan filan. belliki hariciyi görmüyor. uzattım k.bakmayın sadede geleyim. ekran kartım yanmış mıdır yoksa ekran kartını bu tarz bi duruma getirebilecek başka değişik şeyler varmıdır diye merak ediyorum.

icoksz icoksz (3)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Hocam sanırsam devre dışı bırakılma söz konusu.Herhangi bir yanma yok.Sen sadece ayarları kurcalayarak devre dışı bıraktın.Çözümü ise enable Dibasle olarak tekrar çevirsen düzeliceğini zannedıyorum ama herhangi bir yanma konusu söz konusu değil.

    okan61 okan61 (1)
    9 yıl önce cevaplandı

      Yazılımda yaptığınız değişiklikler ile ekran kartını yakmanız mümkün değildir içiniz rahat olsun.

      Sizin yapmanız gereken Önce Bios ayarlarını default ayara getirmek, sonrada ekran kartı ile ilgili tüm sürücüleri kaldırıp yeniden yüklemek.

      Isınma sorunu 6-7 ay sonra başladıysa bu durumda şunlar söz konusu olabilir.

      Yaz aylarında havaların ısınması ile ilgili ısı sorunları artar bunu unutmayın.

      Sogutuculardaki fanlarda oluşan devir kaybı (bunu temizleyerek gideremezsiniz) ısınma sorunlarına yol açar.

      Bu durumda kaliteli ve iyi bir soğutucu almak gerekir.

      Aynı zamanda bilgisayarınızda virüs var mo kontrol edin. Eğer bilgisayarınızda Bitcoin virüsü gibi bir virüs varsa ekran kartınız aşırı çalışır ve ısınır.

      Sonuç olarak şunları sırası ile yapın

      1. Bilgisayarın Bios ayarlarını varsayılan hale getirin.
      2. Bilgisayarınızı Malwarebytes gibi bir antivirüs  yazılımı ile tam olarak tarayın.
      3. Ekran kartı sürücülerini kaldırın
      4. Ekran kartı sürücülerini yeniden yükleyin.
      5. Sorun hala devam ediyorsa güçlü ve size uygun bir fan ile soğutma yapın.
      cemkara cemkara (4215)