Laptop format atmaya çalışırken HDD görünmeme sorunu

Merhaba. Toshiba marka laptopum var. mSata harddiski mevcut. Bu harddisk sağlam ve sorunsuz çalışıyordu. Aynı özellikte olan başka bir bilgisayara taktım onda çalışmadı.Geri eski laptopa taktım çalıştı. Sonra diğerine taktım format atmak için çalışmadı. Şu an 2 bilgisayarda da çalışmıyor. Sorun şöyle: Bios hardiski görüyor ama format atmak isteyince 0.0MB'lık tek bir bölüm gözüküyor ona da kurulum yapılamıyor. Bir de ilk açılışta "insert system disk in drive" hata veriyor.. Bios içerisinden format için gerekli ayarlar yapılı. Format için kullandığım flas bellekler uefi destekli. İnternetten bir çok yöntem denedim ama bir türlü çözüme kavuşamadım. Harddisk de mSata olduğu için başka bir yerde deneme test etme imkanım da yok. Bu konu da çözümü olan var mı?

emre35duman emre35duman (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Formatı hangi işletim sistemi için atiyorsun? Eğer SATA desteği olmayan bir işletim sistemiyse görmemesi normal. Windows 7 ve Windows XP gibi bir işletim sistemiyse kuruluma Windows Sata sürücüleri eklenmemişse görmez.

    Windows 10 gibi bir işletim sistemi ile format atmayı denemelisin. Senin için bu daha kolay olur.

    Düzenleme: Bilgisayar BIOSuna girip  Sata seçeneğini  AHCI olarak değiştirdin mi? Şimdi tekrardan okudum. Kurulum sırasında diski görüyorsun ama boyutunda sorun varmış. Tüm bölümleri silip yeni bölüm oluşturursan sorun düzelecektir.

    hakan hakan (15424)
    6 yıl önce cevaplandı

    • windows 7, windows 8.1 ve windows 10 ile hepsiyle denedim hepsinde aynı sorun oluyor. emre35duman 6 yıl önce
    • BIOS üzerinde Sata modunu AHCI olarak değiştirdin mi? @emre35duman hakan 6 yıl önce
    • evet değiştirdim. ayarı o şekilde. ancak değişen bir şey yok. sanırım ssd harddisk arızalı. emre35duman 6 yıl önce
    • @emre35duman disk bölümlerini silmeyi deniyor musun? hakan 6 yıl önce

    @hakan hocamın dediklerine ek olarak şunu deneyebilirsin.

    Eğer bilgisayarı bir USB üzerinden kurmaya çalışıyorsan bu hata bazen karşına gelebiliyor. Son çare olarak bilgisayarı DVD ile kurmayı deneyebilir misiniz?

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

    • DVD ile format atamam çünkü DVD sürücüsü yok :) emre35duman 6 yıl önce