Laptop hem ssd hem de hdd kullanılır mı?

Laptopumda hem ssd hem de hdd kullanmak istiyorum fakat asus firmasını aradığımda ikisinin mümkün olmadığını, bunu denersem bilgisayarın çalısmayacağını söylediler. Benim düşüncem sdd takma aparatı alıp dvd yi iptal edip ordan kullanmaktı ama garanti dısı kalırmıs. Teknik servisi de bunu yapmıyormus, ne yapmamı önerirsiniz?

bozkurt0019 bozkurt0019 (5)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayar garanti dahilindeyse bu işlem bilgisayarı garantidan çıkartır.

    Aynı zamanda konu bir laptop olunca DVD'yi sök yerine HDD tak çok da mümkün olmayabilir.  DVD soketi ile HDD uyumlu olsa bile, bu cihazlar kompakt yapıda olduğundan HDD'yi içerde sabitleyecek yer bulamazsın.  Cihaz sadece SSD takılacak şekilde dizayn edilmiştir muhtemelen.

    Böyle bir işlem yerine alternatif depolama arttırma yöntemleri deneyebilirsin. Harici HDD almak gibi. Veya başka bir alternatif USB bellek almak 32, 64, 128 GB çok küçük yapıda ve USB porttan bağlayabileceğin bellekler var.

    LEXAR 128GB JumpDrive S45 USB 3.0 Bellek

    cemkara cemkara (4215)
    7 yıl önce cevaplandı

      Cihazının ana depolama portuna (SATA 3, M2 vs.) SSD takıp harici olarak USB arabirimini kullanan yüksek kapasiteli bir HDD tercih edebilirsin.

      Bu sayede kullandığın uygulamalar ve işletim sistemi SSD'de kalır ve normal mekanik disklere göre çok büyük bir performans artışı sağlarsın.

      Harici mekanik disk ile de USB arabirimini kullanacağın için yedekleme yapmak istediğin zaman bağlarsın.

      Tek slota sahip cihazlarda en mantıklı kullanım bu şekilde oluyor.

      Ek olarak DVD slotuna takılacak aparatın da diskin hızını olumsuz yönde etkilediğini belirtiyim.

      brsozl brsozl (1961)