Laptop işlemcisini değiştirmek istiyorum. Laptop anakart ve işlemcisini nasıl değiştirebilirim?

i5-3317U işlemci kullanıyorum laptop için bir türlü güzel bir işlemci bulamadım sizce ne tür alayım ben en az 3.0 MHz 6 çekirdek bir işlemci arıyorum

sizce ne almalıyım ben bulamadımda birde valorant,ranch similator vb. şeyler oynamak için arıyorum

foggynight foggynight (5)
1 yıl önce sordu

  • Bütçeniz nedir? Anakartınız nedir? xbedirhanx 1 yıl önce
  • bütçem şuan yok ben ilk önce hedefimi belirleyip sonra biriktirince almayı düşünüyorum anakart Asus UX32VD Series Notebook bu foggynight 1 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Notebook'ta anakart ve işlemci masaüstündeki gibi değiştirilemez. Neredeyse tüm laptop anakartları laptop un tasarımına göre özel üretilir. Yani sen ben gidip bir anakart ve işlemci alayım bunu da laptop'a takayım diyemezsin.

Yapmak istediğin şey olası değil.  Masaüstü bilgiayarlar ile laptopları birbirinden ayıran en temel şeylerden biri bu.

Kaldı ki masaüstü bilgisayarda bile bazen bu iş çok mantıklı olmuyor. Kasan çok eskiyse onda bir upgrade yapamıyorsun.

murat murat (12492)
1 yıl önce cevaplandı

    Merhaba,

    Öncelikle şunu belirtmeliyim ki laptoplarda işlemci değişimi masaüstü bilgisayarlara göre çok daha zahmetli ve risklidir. Ayrıca her laptopda işlemci değişi yapılamaz. Sizin laptopunuz değişim yapılabilen bir laptop olsa bile ancak anakartınızın desteklediği işlemcileri takabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla da anakartınız büyük fark oluşturacak herhangi bir işlemciyi desteklemiyor. Bu sebepten benim tavsiyem işlemciyi yenilememeniz yönünde.

    xbedirhanx xbedirhanx (836)
    1 yıl önce cevaplandı

    • İşlemciyi yenilemeniz yönünde derken anlamadım.Ben ilerde anakart ile işlemciyi birlikte değiştirmeyi düşündüm bence daha mantıklı çünkü işlemcim baya eski bir işlemci olduğunu düşünüyorum çünkü işlemcimin soket türünün aynısı bir işlemci bulamadım en mantıklısı dediğim gibi bence anakart ve işlemciyi değiştirmek ama ve lakin şuan onun için bütçem yok. foggynight 1 yıl önce