Laptop kasasının soguk olmasına rağmen, işlemci ısısından dolayı bilgisayarın kapanması

Merhabalar. Acer v3-571G dizüstü bilgisayarını kullanmaktayım. 3 Aylık bir kullanımdan sonra sürekli ısı sorunları yaşadım. 3 kez fan temizlettim. Fanımı uzun zamandır temizletmiyordum ve oyun oynarken fps düşüşleri meydana gelmeye başlamıştı, fakat maksimumu 90-95 arası görüyordum. Kasanın sıcaklığını heryerden hissedebiliyordum. Bir bilgisayarcıya temizlettikten sonra eve geldim,arkadaşlarla lol'e girdik(en düşük ayarlarda), ve ne olaki 4 dakika sonra bilgisayar kapandı. Isı değerlerine baktığımda 105 dereceye kadar çıktığını gördüm,fakat kasada hiç bir sıcaklık yok ve fan çıkışı gerçekten çok rahat. Sonra ki gün tekrar götürdüm içini açtık macununu yenileyip, fanını söktük tekrar taktık. Fakat aynı sorun devam etmekte, ve mantıklı bir cevap bulamamaktayım. Teşekkürler.

axlepion axlepion (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Öncelikle işlemcinizi aşırı kullanan bir uygulama var mı?

    Görev yöneticisinden kontrol edebilirsiniz. Aşırı kullanımdan kastım işlemcinin sürekli olarak %50'nin üzerinde kullanan (anlık pikler değil) uygulama var mı?

    Acer v3-571G ile ilgili yaptığım araştırmada genelde, Acer v3-571G kullanan kullanıcıların ısı sorunu yaşadığını gördüm.

    Bu da şunu gösteriyor Acer v3-571G dizüstü bilgisayar tasarımla ilgili bazı hatalar içeriyor. Örneğin işlemci ısısını düşürecek doğru soğutma sistemine sahip olmaması gibi. Olması gerekenden daha küçük bir işlemci, yetersiz hava dolaşımı gibi teknik tasarım hataları var gibi bir izlenim oluştu.

    Zira ısı sorununu sadece siz yaşamıyorsunuz genel olarak Acer v3-571G kullanan ve oyun oynayan pek çok kullanıcının bu yönde şikayetleri var.

    Acer v3-571G dizüstü bilgisayar olduğu için başka bir fan, soğutucu kullanmak düşük bir ihtimal.

    Acer v3-571G laptop'u soğutmak için belki harici bir laptop alt soğutucu alabilirsiniz veya masaüstünde kullanıyorsanız masa ile tamasını azaltacak bir çözüm deneyebilirsiz. Dör köşesini hatada tutacak orta alanı boş bırakacak bir düzenek laptopun ısı sorununu azaltacaktır.

    Siz zaten fanı temizletmişsiniz ve termal macunu değiştirmişsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz bir işlem yokmuş gibi görünüyor.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Evet ısı benim en büyük sorunumdu lakin şu an ki sorunum ısı değil. Bilgisayar ısınmadığı halde işlemci ısınıyor ve kapanıyor. Kasada herhangi bir sıcaklık yok. Üstelik yaptırmaya vermeden önce en fazla 90-93 derecelere gelip sıkıntı yaratıyordu. Şimdi temiz halde 100 derecelere çıkıyor. axlepion 9 yıl önce
    • Görev yöneticisine baktınız mı? İşlemciyi kullanan bir uygulama var mı? murat 9 yıl önce
    • Sorun tamamen işlemcide olduğunu düşünüyorum. Prime95 ile test ettim yük altında direk 90 -100 lere çıkıyor. Ayrıca linuxda'da denedim ve bilgisayarı 2 kez formatladım.yani sorunun virüsle alakası olmadığına eminim. axlepion 9 yıl önce
    • Linux ile de sorun yaşadığınıza göre donanım sorunu olduğu kesin. Bir şekilde daha güçlü işlemci soğutucusu takmayı veya harici sogutucu kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca termal macun yenileme işlemi sonrasında fanın temasını engelyyecek bir hata yapılmadığından emin olun. Fanın anakarta baglayan vidaların yalama olması veya yerinden çıkması gibi. Daha önceden başıma geldiği için bunu söylüyorum. murat 9 yıl önce
    • Merhaba. Sogutucudan kaynaklandığını sanmıyorum çünkü kasa ısınmıyor. Kasayı 2 kere daha açıp taktık,her hangi bir yalama olmadığındanda eminim :). İlginiz için teşekkürler başka öneriniz varsa buyrun lütfen. axlepion 9 yıl önce
    • Eğer sorun gerçekten "işlemci ısısından dolayı bilgisayarın kapanması" ise işlemci iç ısısı yükseliyor demektir. Herhangi bir overclock vs söz konusu değilse o zaman geriye iki ihtimal kalıyor: Yetersiz işlemci sogutması veya hatalı (bug içeren) işlemci murat 9 yıl önce

    İlk Önce İşlemlerden İşlem Sayısına Bakın 50-60 civarı işse normaldir 70 80 ve üzeri ise worm virüsü olabalir ve bundan kaynaklı bilgisayar donma yapar

    eğer ısındığı için kapanıyo diyorsanız leptoun içindeki fanı kirli veya etrafı tozla kaplıdır kontrol etmenizi tavsiye edrim büyük bir ihtimalle ondandır

    novicehacker novicehacker (1)