Laptop kendi kendine yeniden başlıyor

Benim eski bir laptop'um var , ben pc uğraştıktan sonra kapattım ve diğer açmamda sürekli reset atıyor açılmıyor .

Pc'ye format atınca çalışıyor bi süre sonra gene aynısı

Harddisk'te sıkıntı olduğunu sanmıyorum.

Laptop'un arkasını komple hiç açmadım ama ram kısmını açtım bir iki kez

Pc anakart logosundan sonra reset atiyor

malgibiolan malgibiolan (307)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bios update yapınca sorunun çözülecektir.

    Bios Update Hakkında

    dreamys4 dreamys4 (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Ben genede diğer hocalarımdan cevap bekleyelim malgibiolan 5 yıl önce

    Farklı işletim sistemleri yüklemeyi denedin mi? Örneğin Windows 10 kullanıyorsan Windows 7 yüklemek gibi. Test için bunu yapabilirsin.  Bakalım restart sorunu tekrardan ortaya çıkacak mı.

    Formattan sonra bir süre düzgün çalışması, format sırasında da sorunsuz bir şekilde  yüklemenin yapılabiliyor olması ilginç.  Marka model yazarsan en azından bu model ile ilgili genel bir sıkıntı var mı kontrol edebiliriz.

    Format sonrası güncelleme yapıyor musun? Acaba bir sürücü ya da güncelleme yüklediğinde mi bu sorun ortaya çıkıyor bunu kontrol etmek lazım.

    1. Formatla sistemi yükle ve hiç bir sürücü ve güncelleme yükleme. Sorun devam ediyor mu kontrol et.
    2. Sorun ortaya çıkmadıysa önce sürücüleri tek tek yükle ve kontrol et. Güncel sürücüleri yüklediğinden emin ol.
    3. Daha sonra Windows güncelleştirmelerini yükle ve sorun ortaya çıkacak mı kontrol et.
    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @murat marka --> Hp dv6 1120-et malgibiolan 5 yıl önce
    • Formattan sonra hemen olmasada deva ediyor sürücüleri yüklemeden malgibiolan 5 yıl önce

    Windowsu Güvenli Mod ile başlatmayı dene oradan "Sorun Gider" seçeneklerini dene ve diğer onrarımları dene.

    PC Güvenli Mod ilede başlatılamıyorsa bir windows yükleme / kurtarma medyası (DVD veya flash bellek.. PC'de yüklü windows sürümünün ISO dosyalarından hazırlanmış olmalı) ile başlat ve ön yükleme sonrası PC onarım - sorun giderme araçlarını dene.

    Hazırda bir kurtarma medyası yoksa sürekli Shift tuşuna basarak (basılı tutarak) PC'yi yeniden ve yeniden başlattarak oradan sorun giderme penceresine ulaşmaya çalış.

    Bundada başarılı olamazsan PC'de güç bağlantılarını tamamen devre dışı bıraktıktan sonra, yani güç adaptörünü ve laptop bataryasını çıkardıktan sonra PC'ye yeniden güç sağlayıp aç, bu yoldan PC onarım, sorun giderme araçlarına ulaşmaya çalış.

    Yine PC'yi kapatmak için uzun süreli güç düğmesine bas ve PC kapandıktan sonra yeniden aç, bunu üst üste birkaç defa yap ve bu yoldan sorun giderme araçlarına ulaşmaya çalış.

    Bunların hiç biri işe yaramaz, sonuç vermezse, donanımsal kontrol ve testleri, denemeleri yap. RAM slotlarına bak ve RAM'i, RAM'leri slotlarında kontrol et, çıkar yeniden tak. RAM'ler birden fazlaysa -slotlarınıda değiştirerek RAM'leri tek olarak takıp PC'yi açmayı dene.

    PC kapağını aç ve dikkatli bir şekilde PC iç temizliği yap. Bilhassada havalandırma filtrelerini ve fanları temizlemeye çalış.

    PC'yi vantilatör, klima ile ve hatta yanınna buz kalıpları koyarak, bu şekilde soğuk tutarak açmayı dene.

    BIOS'ta bir problem olabileceğini düşünmüyorum ama eğer daha önce BIOS'ta değişiklik falan yaptıysan PC açılışında BIOS ekranına girerek ayarları default (fabrika ayarları) haline getir (Bunun için BIOS penceresi açıkken önce f9 ve enter ve sonra f10 ve enter tuşlarsın).

    Eğer üsttekileri dikkatli bir şekilde uygularsan problemin düzelmesi gerekir. Eğer olmazsa PC'ye yeniden format çeker, işletim sistemini bir defa daha yüklersin.

    Not: PC'nin reset atmasında sebep donanımsal ise ve iç temizlik ilede düzelmezse, işlemcinin aşırı ısınması problem sebebi olabilir. Bu halde işlemcinin termal macununun temizlenmesi ve yeniden uygulanması gerekir. Buna ihtiyaç olup olmadığı yukarıdakilerin tamamı uygulandıktan sonra -eğer sonuç alınamazsa- anlaşılacaktır.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Anakart modeli geliyor hemen reset atiyor güvenli moda ulaşamıyorum malgibiolan 5 yıl önce
    • Ben mesajımda tüm ihtimalleri ve yapılabilecekleri belirttim. Kolay gelsin @malgibiolan temmuz 5 yıl önce