Laptop macun sürme

Merhaba Lenovo g500 laptobum var. 4Gb ram 2.60 intel i5 işlemci intel hd graphics 4000 ve amd radeon hd 8500m ekran kartı var.

Bu laptopta cs go yu low ayarlarda hiç takılmadan oynuyordum fakat son zamanlarda kasmaya fps düşmeye başladı.

İnternette araştırdım işlemciye macun sürme gibi birşey gördüm.Laptobu alalı 2.5 sene oldu hiç sürdürmedim.

Şimdi macun sürülünce eski haline dönermi yoksa donanımsal arıza olablir mi?

kahramanca42 kahramanca42 (61)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Önce bir işlemci sıcaklığına bak. Zira problem pek işlemci sıcaklığı gibi görülmüyor.

    Aida 64 nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Eğer ısı problemi değilse;

    Windows işletim sistemlerinde hatalar nasıl düzeltilir, problemler nasıl çözülür (Sorun giderme), bakım nasıl yapılır? (tıkla)

    Önce Sistem Geri Yükleme uygulamasında eğer problemler öncesine ait bir kayıtlı "Geri alma noktası" varsa PC'yi o tarihlere geri alarak başlarsın.

    Sonra gerekirse/düzelme olmazsa sürücülere ve bilhassada ekran kartına bakarsın; eğer son zamanlarda bir sürücü güncellemesi olduysa o sürücüden geri dönersin ("Sürücüye Geri Dön")

    Daha sonra gerekirse CHKDSK disk denetlemesi, "Sorun Gider" seçenekleri vb devam edersin.

    Bunları dikkatli bir şekilde yaparsan problemin ortadan kalkacaktır. Kolay gelsin..

    Edit:

    Birde Game Booster programının oyun performanslarında oldukça etkili oldundan sıkça bahsediliyor (Ben kendim oyun oynayan bir kullanıcı değilim):

    Game Booster (tıkla)

    Game Booster Nasıl Kullanılır ? Oyunların Performansı Nasıl Arttırılır ? - videolu anlatım (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • oyundayken dimi? kahramanca42 6 yıl önce
    • Oyundayken ve boştayken.. Her ikisinede bakarsın @kahramanca42 temmuz 6 yıl önce
    • Oyundayken her halükarda işlemci sıcaklığı belli oranda artar, boşta nasıl önemli olan o.. omercik 6 yıl önce
    • Boşta 40-50 civarı, oyunlarda oyununa göre en fazla 80 - 85 dereceler.. temmuz 6 yıl önce
    • boşta 66 oyunda 80-83 civarı kahramanca42 6 yıl önce
    • Sen termal macun yenileme değilde bir kasa içi temizlik yapabilirsin ama problemin ısı kaynaklı görülmüyor. Tavsiyelerimi mesajıma ilave edeceğim,takip edersin @kahramanca42 temmuz 6 yıl önce
    • Anladım yarın bilgisayarcıya göstereceğim bakalım o ne diyecek kahramanca42 6 yıl önce
    • Bilgisayarcıya ne gerek.. Belirttiklerimi sende yapabilirsin @kahramanca42 temmuz 6 yıl önce

    Probleminizi anlatmadan önce ne yaptıktan sonra öyle olduğunu söyleyin. Örneğin bir güncelleme yapmış olabilirsiniz, bilgisayarı kasan bir program indirmişsinizdir ya da başka şeyler

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Yok csgo ve gta sa vardı başka kasacak birşey indirmedim o yüzden böyle konu açtım kahramanca42 6 yıl önce

    Notebookunuzu uzun zaman boyunca hiç temizlemediyseniz içinde tozlar birikmiş ve yüksek ihtimalle termal macunun etkisi bitmiştir.Bu süreden sonra termal macun pozitif yerine negatif anlamda etki yapmaya başlayabilir.

    Bilgisayarnızın sıcaklıklarının artması işlemci gücünüzde düşmeye neden olur.İşlemci sıcaklıkları 85 derecelere kadar rahat bir şekilde çıkıyor ve bilgisyarınızın gereksiz yere kasıyorsa anlayın ki işlemciniz sıcaklık dolayısıyla size darboğaz uygulyor.Bu şekilde sorunlar başıma çok kez geldi.Sizin sorununuzda bu olabilir.Bunu anlamak içinde dediğim gibi ilk olarak @temmuz hocamın söylediği AIDA64 programını çalıştırmak ve sorunun sıcaklık olup olmadığına karar vermek.Sıcaklık sorunu kesinleşirse içini açıp temizlemeli ve termal macun yenilemesi yapılmalıdır.Bu sıcaklıkları önemli ölçüde azaltacaktır.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

    • internette gezerken 66 oyundayken 80-83 arası sizce normalmi kahramanca42 6 yıl önce
    • @kahramanca42 Normalin biraz yükseği gibi geldi bana daha bugün bu şekilde bir laptop temizledim ve dışarıya havanın eskisi gibi sıcak olmadığı, notebookun rahatladığını gördüm.Normal gezintide laptop 60 dereceleri çok aşmaması gerekir. ismailsarp 6 yıl önce
    • Bence ve bu sıcak havalarında etkisiyle bahsedilen oyunlarda 80 - 83 dereceler çok fazla sayılmaz; limit değerlerin aşılması olmaz. Kasa içi temizlik gerekebilir ama termal macun yenileme için acele edilmemelidir. Tekrar ile söylersem kasa içi temizlik ve konudaki mesajım muhtevasındaki çözüm/bakım tavsiyelerinin yerine getirilmesi yeterli olması gerekir; bu kuvvetle muhtemeldir @ismailsarp @kahramanca42 temmuz 6 yıl önce
    • Ve ayrıca zaten işlemcilerin fazla ısınması hallerinde sistemde donma/yavaş çalışma emareleri göstermesinden daha çok PC'nin resetlenmesi, sistemin kapanıp yeniden açılması şekliinde kendini gösterir ve bu şekilde işlemcide aşırı ısınma olduğunu belli eder (işlemcinin kendini korumaya alması gereğidir bu ve bunun sonucudur). Bunuda gözönüne almak lazımdır. Böyle düşünürsek probleme kaynaklık eden olgunun işlemciden/işlemci ısınması ihtimalinden daha çok bir sabit disk problemi olması ihtimali olur. Başka sebeplerde olabilir ama emarelere bakıldığında ilk sırada işlemci ısınması ihtimali olmamaldır.. diye düşünüyorum. Bunun için önce genel sistem bakımı ve kontrolleri yapılmalıdır diyorum. Eğer bunlardan sonuç alınamazsa belki o zaman işlemciye müdahale edilmesi, termal macun yenilemesi gündeme gelmelidir (Hatta bundan dahi önce PC'ye format çekerek durumu tekrar gözlemlemek ve ihtiyaç hissedilmesi halinde ancak ondan sonra termal macun yenileme yoluna gidilebilir veya gidilmelidir) @ismailsarp @kahramanca42 temmuz 6 yıl önce