Laptop sıcaklığı boşta 65-75 derece oluyor

Merhaba arkadaşlar,

Benim casper marka 5-6 yildir kullandiğım bir laptopum var.Son bir haftadir oyunlara girince aniden kapaniyordu bende fanini temizledim ve termal macunu sürdüm.Fanı zaten 1 ay once yeni almistim.Tekrar laptopu açtığımda değişen birşey olmamıştı. Cpu laptop boşta iken 65 75 derece arası değişiıyor. Oyuna girince yaklasik 30 saniye icerisinde 100 dereceyi geciyor ve doğal olarak laptop kapanıyor ama ekran kartinin sicakligi normal degerlerde 55 60 derece filan. Başka ne yapmaliyim yardimci olur musunuz?

enolimik enolimik (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    fanları kontrol edermisiniz hepsi çalışır vaziyettemi acaba

    morganflex morganflex (40)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Fanda bir sıkıntı yok fıstık gibi çalısıyor ama değişen bisey yok :) enolimik 6 yıl önce

    Sen kullanıcı olarak elinden geleni yapmışsın. Buna rağmen hala ters giden bir şeyler varsa teknik servise başvurmanı tavsiye ederim. İşlemci sıcaklığının boşta 65-75 derecede dolaşması hiç hayra alamet değil.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Aynen haklısın. Belki format ile gecer diye dusundum ama fayda etmedi. enolimik 6 yıl önce
    • bu formatlıkla alakası yok zaten, format bilgisayarı resetlemek demek donanımda sıkıntı varsa format işi çözmez. nvidiagtx 6 yıl önce
    • @enolimik nvidiagtx 6 yıl önce

    Eğer işlemci soğutucu metal bloğu ve fan yerine tam olarak oturmadıysa, o bölgede bir gevşeklik varsa o sebeplede olabilir. Bu gibi hallerde termal macunda işe yaramaz.

    Birde termal macun uygun bir şekilde sürülmüş olmalı (Eskisi kazınarak silinmiş ve yenisi taşmayacak şekilde ince bir tabaka olarak sürülmüş olmalı).

    Bunlar kontrol edilmeli, bunlarla alakalı bir eksik veya yanlış varsa düzeltilmeli.

    Son olarak BIOS'ta bir değişiklik yapıldıysa (İşlemciye uygulanan voltaj artırıldıysa gibi)..

    BIOS ayarlarıda default (varsayılan) hale getirilmelidir.

    BIOS Ayarlarını default yapmak için ya ayarlardan default bağlantısı tıklanır yada önce f9 tuşu ve enter, daha sonrada f10 ve enter tuşlanır.

    Herşeye rağmen problem devam ediyorsa işlemci problemli olarak düşünülür. Eğer işlemciye daha önce bir overlock uygulandıysa bundanda olabilir.

    temmuz temmuz (12505)