Laptop'ta "İşlemci" değiştirilebilir mi?

Merhaba;

İşlemcim İntel İ-5 ancak, İ-3 6. Nesil almayı düşünüyorum. Laptop'ta işlemci değiştirilebilir mi?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

  • Niye i5 yerine i3 düşünüyorsun? 6. Nesil olması i5 önceki nesil yerine i3'ü tercihini gerektirirmi? Ben bundan şüpheliyim doğrusu. Ayrıca bildiğim kadarıyla 7. nesil i seriside çıktı. Bari 7. nesil olsun değiştireceğin işlemci, bunu düşün hiç olmazsa :) temmuz 6 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Eğer mevcut işlemci çıkarılıp takılabiliyorsa (Benim önceki DELL laptopumda core 2 duo işlemci çıkarılıp takılabiliyordu. Yeni laptop'umda henüz kapak açmadım, bilemiyorum) aynı cins (soket) işlemcilerle değiştirilebilir ama bu iş çok masraflı olur (İşlemciler çok fiyatlıdır ve astarı yüzünden pahalıya gelebilir). Heleki çıkarılan işlemci değerlendirilemeyecekse, atıl kalacaksa.. Bu halde mevcut laptop işlemcisinin değiştirilmesi değilde arzu edilen işlemciye sahip yeni bir laptop satın almak ve diğerini ikinci el olarak satmak (veya satılamazsa ikinci PC olarak değerlendirmek) daha iyi olabilir. İşlemci değişikliği yapılması halinde belki çıkarılan işlemcide ikinci el satılabilir ama bu hem ikinci el laptop satılmasından daha zor olur hemde ikinci el işlemciler asla olması gereken fiyata satılamazlar ve hatta yok pahasına gidebilirler şeklinde düşünüyorum.

Laptop işlemcisi değiştirme - video (tıkla)

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

    Maalesef masaüstü sistemlerdeki gibi "işlemci pin'leri eğildi yenisini al" mantığı dizüstü sistemlerde geçerli değil. İnternette bir videoda ekran kartının değişebileceğini görmüştüm (ki bile oldukça zor, özel bi aletten bahsediyordu) ama işlemciyle alakalı görmedim. Genelde lehimli olduğu için %99 oranında değiştirilemez.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho Peki laptop'un içindeki herşeyi söksek, bir kasaya montelesek olurmu? Ve ya bunu yapabiliyormuyuz? toprak34 6 yıl önce
    • Zannetmiyorum dediğim gibi herşey birbirine lehimli oluyor dizüstü sistemlerde omercik 6 yıl önce
    • Yani elini tutsanız kolu kopar hesabı, kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz omercik 6 yıl önce