Laptop'u sürekli şarjda tutmanın bir zararı var mı?

Laptop'umu yeni aldı. Bataryası uzun dayanıyor ama bitmesin diye sürekli şarjda oynuyorum. Bunun bilgisayarıma veya bataryama herhangi bir zararı olur mu? Yoksa bataryayı söküp sadece şarjdamı oynamalıyım?

kerem52 kerem52 (37)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Hiç bir şekilde zararı yoktur.Oyun oynarken bataryanı çıkartıp şarjda oynamanı tavsiye ederim zaten.Teşekkür ederim.

    ahmetsamil ahmetsamil (268)
    9 yıl önce cevaplandı

    Bataryanı çıkartmak istemiyorsan eğer , haftada iki kez bataryanı %10 a kadar boşalt ve tam dolum gerçekleştir . böylece daha uzun batarya ömrü sağlayabilirsin

    blackheaven blackheaven (728)
    9 yıl önce cevaplandı

      Yeni nesil bataryaları çıkarmanızın bir faydası yoktur.

      Pil %100 doluyken sadece kesintisiz güç kaynağı gibi davranır. Yani pil kullanımı elektrik kesildiğinde devreye girer.

      Batarya takılı durumda ve prize takılı oynamaya devam edebilirsiniz.

      Bataryayı çıkartıp prize takılı oynarsanız elektrik kesintisi veya yanlışlıkla elektrikten çekme durumlarında bilgisayarınız zarar görebilir. Bu sebepten bataryayı hiç çıkartmayın.

      Fakat şöyle bir durum söz konusu. Bataryaların en büyük düşmanı ısıdır. Eğer oyun oynarken bilgisayarınız ısınıyorsa o zaman pilin bu durumdan etkilenmemesi için pili çıkartarak dogrudan fişe takılı oynayabilirsiniz.

      murat murat (12492)