Laptop'um Açılış Ekranında Donup Kalıyor.

Merhabalar,

Bu sorunun öncesinde daha karmaşık sorunlar yaşadım ancak tam çözümü buldum derken daha farklı ve daha içinden çıkılmaz bir sorunla karşı karşıya kaldım.

Laptop'a Win 7 yüklüydü. Çok ağırlaşmıştı. Cd room çalışmıyordu. Flash ile boot edip Xp yüklemek istedim. Flash ile boot edemiyordum. Biostan ederim dedim ama Bios şifre soruyordu. 3 kere şifreyi yanlış gir sana kod verecek o kod u gir bir adrese sana olası şifre verecek gibi bir çözüm bende işe yaramıyordu. Çünkü 3 kere şifreyi yanlış girince pc kapanıyordu hata mesajı veya kod göstermeden. Laptop'u söküp Bios pilini çıkarırım sıfırlanır dedim ama uzun uğraşlar ile söktüğüm laptop'un bios pilini yerinden çıkarırsam bir daha takamayacakmışım gibi geldi. Biraz denedim çıkarmayı ama çok zorlamadım korktum geri topladım.

Sökülmüş hali "http://i.hizliresim.com/4gBoZQ.jpg"

Bios Pilinin konumu "http://i.hizliresim.com/PqLWZ9.jpg"

Sonra, ben de şu adresteki arkadaşın yaptığını yapıp Bios şifresini kaldırmayı başardım.

"https://www.youtube.com/watch?v=_eJYaArHbuU"

Bios'a da girdim hatta. Flash ile boot etmeyi yarın yaparım dedim Flash ile boot etmeyi denemedim.Sadece 2 gün uğraşımın üstüne Bios açıldığı için boot seçeneklerine bir göz atayım dedim. O sırada çok uykusuz olduğum için net olarak hatırlayamıyorum ancak boot ayarlarında bir değişiklik yaptığımı hayal mayal hatırlıyorum. Sonrasında pc yi kapattım ve yattım. Kalkınca pc yi açmaya çalıştım ancak açılış ekranında donup kaldı. Açılış ekranı şu ; "http://i.hizliresim.com/b5z17Z.jpg"

Bilgisayarımın markası DATRON PL5C, bios un adı,serial number ve versionu sırasıyla şu şekilde, Pc bu hale gelmeden önce almıştım bu bilgileri cmd'den.

Phoneix NoteBİOS 4.0 Release 6.1, PL5TFCCMR75002D102, ATI   - 6040000

Açılış ekranında F2'ye yada F12'ye bastığımda donup kalmaya devam ediyor.

Bios bozuldu mu, şifresini kaldırdığım için mi böyle oldu. O adresteki arkadaşın yaptığı şeyi yaptığım için mi böyle oldu anlamadım. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Pc yi tekrar sökmem gerekirse sökerim. Bios pilini çıkarıp 15-20 dk beklediğimde bios ayarları sıfırlanacaksa, buna kesin olarak emin olursam bunu da yaparım. Ancak korktuğum nokta ise kenarlarında ki tutucuların kırılması ve bios pilini oraya geri oturtamamak yani tamamen bozmak.. Durum bu hale geldiği için çözüm bulamasanız da teşekkür ederim.

ferdi473 ferdi473 (3)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Açılışta söz ettiğin ekrana gelindiğinde F2 ile BIOS'a girilemiyormu? Eğer girilebiliyorsa problem yok demektir. BIOS'a girildikten sonrada ilk olarak F9 ile default ayarlar istenir. F9 (y=yes) Enter'landıktan sonra F10 (ve enter) ile kaydedilerek çıkılır, bu şekilde normale geçilir.

    Ama açılışta donuyor kalıyor dediğin ekranda gerçekten donma oluyorsa, oradan BIOS'a girilemiyorsa, bu halde durum ciddi demektir. Bu akla anakart problemini getirir. Yani donanımsal bir problemi.. Veya en iyi ihtimalle BIOS'ta yazılım problemini (BIOS Yazılımının çökmesi, yeni BIOS yazılımının flash'lanmasıyla düzeltilebilir)..

    Not:

    1- Senin laptop'unda boot menüye ulaşmak için BIOS'girmek şartta değildi gereklide değildi. F12 ile zaten boot menüye ulaşabilecek, gerekli boot seçimini (DVD, USB flash bellek vb) oradan yapabilecektin. Bunu araştırsaydın keşke. Sırf bunu bilemediğin için yok BIOS şifresi falan derken PC'de gereksiz ve galiba oldukçada önemli problemlere sebep oldun.

    2- Eğer BIOS'sa girebilirsen default ayarları yaparak, kaydetip çıkmalısın. Eğer format falan atacak olursanda boot seçimlerini BIOS'a hiç girmeden F12 kanalıyla yaparsın.

    3- Eğer BIOS'a girmek mümkün olmazsa BIOS yeni yazılımı flash'lamayı araştır ve hayata bunu geçir; büyük ihtimalle problem düzelir.

    4- Ve yine eğer BIOS çöktüyse ama gelinen olumsuz şartlar sebebiyle yeni BIOS flash'laması yapılamazsa, bir PC teknik servisinde bu fazla tutmayan bir ücret ödenerek yaptırılabilir (Teknik servislerin bunu yapabilmelerini sağlayan özel imkanları var.).

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • İlgi gösterip verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Açılış ekranında F2 ye bastığımda da donup kalıyor. Bios ayarlarında uyku haliyle yaptığım ama ne olduğunu hatırlamadığım değişikliklerden dolayı, Bios yazılımının çökmüş olması ihtimalini düşünüyorum. Bu durumda 3 sorum var. 1) Bios pilini çıkarıp geri taksam (resimde vardı), ayarlar sıfırlanır sorun düzelir mi? 2) Çıkarırken kenarlarındaki tutucular mı artık onlar ne ise onlara zarar verme ihtimalime karşı, geri yerine oturtmakta sıkıntı yaşar mıyım? 3) Bios yazılımını, Cd room çalışmıyor, daha ilk ekranda tıkanıp kalıyorken nasıl flashlayabilirim? ferdi473 8 yıl önce
    • Mesajımı editledim, yeniden bakarsın.1- Dikkatli bir şekilde pili çıkarmayı deneyebilirsin. İşe yarayabilir. 2- Dikkat etmelisin (uykulu halde olmamalısın) ama kendinede biraz güven yani. Elini çok korkak alıştırma. 3- Fazla üzülmüş görülüyorsun, Buna hiç gerek yok. Eninde sonunda düzelir, meraklanma. Eğer kayıpların olursada bunu elde ettiğin tecrübeye sayarsın. Demokrasilerde çareler tükenmez :) temmuz 8 yıl önce
    • Sorun buraya kadar gelmeden önce başka bir sorun vardı ve çözümünü de Bios'a erişmek olduğunu anlamıştım. 3 gündür bu pc ile uğraşıyorum. Daha öncesinde yaşadıklarımı ve sebebini soruma eklemediğim için özür dilerim.Ben durumu başından izah edeyim beni anlayacaksınız. Bu pc ye 6-7 ay önce win7 yüklediğim dakikada, daha sıfır halde iken zaten sorun çıkarmaya başlamıştı. Bu pc yi çok az pc bilgisi olan bir tanıdığımın annesine vermeye karar verdim. Win 7 yi hiç bilmediği için ve pc dolu olduğu için bu çok yavaş çalışıyor Xp yükler misin diye istekte bulundular. Pc'yi açtım. Dvd Rw çalışmıyor. Flash ile Xp yükleyeyim dedim. Aşağıda verdiğim adreste ki anlatımdan bakarak, “Programsız Usb Bellek Boot Etme” yi uyguladım. “https://www.youtube.com/watch?v=ObLrBuG65FI” Flash’ a Xp yi yazdırdım. Win 7 olduğu için üzerine Xp kurdurmuyor haliyle. Neyse gideyim açılıştan boot edeyim dedim. Hani “Cd önyükleme için bir tuşa basın” yazısı gelecek diye bekliyorum. Ama yazı falan yok. Açılışta multiboot ekranına girdiğinde görüntü bu "http://i.hizliresim.com/5d5015.jpg". Hangi seçeneği seçtiysem işe yaramadı. Bios'tan yapmam gerektiğini burdan anladım. Bios'a ulaşmaya karar verdiğim noktada burasıydı yani. Sonra Pc yi söktüm pile ulaştım. Yerinden çıkarmaya korktum açıkçası. Tamamen işlevsiz kalır düşüncesiyle ve geri topladım. Bios'a giriyorum şifre soruyor. Şifreyi kırdım. Hala tam olarak hatırlamadığım biosta yaptığım değişiklerle bu hale geldi yani (asıl sorun burda ve benim asıl hatam da bu). Mesele şu ki Xp yüklemek yerine Win 7 yüklemek isteseydim yine olmayacaktı çünkü pc ağzına kadar dolmuş taşmış. Ve açılışta Win 7 flash ile boot edemiyorum ki Hard diski temizleyip baştan yeni bir Win 7 kurayım. 4. maddede ki çözümü araştırcam. Cevabınız ve alakanız için teşekkür ederim. ferdi473 8 yıl önce
    • Henüz son yorumunu okumadım ama bu arada ben mesajımı tekrar editledim, 5. madde ekledim. Bir bak istersen. Bende bu arada senin son yazdıklarını okuyayım. :) temmuz 8 yıl önce
    • Son mesajın için de teşekkür ederim. Baya moral oldu bana, üzülmedim ama canım sıkıldı aslında. Çünkü kafama koyduğum şeyi yapmadan rahat edemeyen bir insanım. Dediğim gibi 3 gündür başka hiç bir iş yapmadan sırf bu pc ile uğraşıyorum. Bu arada editlediğin mesajındaki 2. maddeyi kaldırırsan sevinirim. Çünkü o multiboot seçeneğini denediğimi söylememiştim. Gerçi hata bende o kısmı söylemeyi atlamışım. Ama insana biraz aptal gibi hissettiriyor 2. madde de yazdıkların :). Tekrar çok teşekkür ederim. İlk önce bios yazılımı flashlamayı araştırcam. Olmazsa pc yi tekrar söküp bios piline odaklanıcam. Pc yi öyle bi yapmışlar ki sökmem 4 saatimi almıştı. Anakartı sarıp sarmalamışlar. 2 kablo üstten 2 kablo alttan :) Tekrar teşekkürler. İyi Çalışmalar. Gelişme olursa buraya yazarım. ferdi473 8 yıl önce
    • Senin laptop oldukça eski model birşeymiş. Multi Boot Menüde USB boot yok. Ama burada olmazsa BIOS'tada olmazki. Keşke bu aklına gelseydi. Yani BIOS'a girme çaban boşa olmuş. Bu çeşit eski model PC'lerde sadece CD veya DVD ile format atılabilir, işletim sistemi yüklenebilir. Ancak eğer sabit disk en az iki partition ise Windows XP değilde Windows 7, D partition'ıda kullanılarak ilgili aracı programı ve yöntemiyle sabit diskten yüklenebilir (Aman sakın sorma nasıl falan diye anlatmak, link vermek falan pek kolay değil). Sen ise -herhalde DVD sürücüsü bozuk demiştin- hatrın geçen bir tanıdığının laptopundan geçici bir DVD sürücü çıkartıp alırsın ve kendi laptop'una bağlarsın. Format sonrası aldığın yere iade edersin. Ama sen yine beni dinle, Windows XP değil Windows 7 yükle. Tandığının annesinede Windows 7'nin daha iyi olduğunu ve Windows XP kullanmaktan daha zor olmadığını söyle. Israr ederse bile onu dinleme Window7 emrivakisi yap :) Kolay gelsin temmuz 8 yıl önce
    • Evet ilk laptop'um desem ne kadar eski olduğunu anlarsınız :). Ve evet Hard Disk 2 part. Dediğinizi biliyorum yapabilirim de. Ah şu Bios u kendine getirip sistemin normal açılmasını sağlasam, gerisini halledicem de :). Bu arada hakkaten Biosta bile flash ile boot etme diye bir seçenek yoksa. Ve pc yi açılışta donup kalmaktan kurtarabilirsem. Dediğinizi yapmaktan başka çarem kalmayacak. Olmadı soket yuvaları tutarsa ( tabi bilmiyorum olur mu olmaz mı uyar mı tutar mı ama) kendi kullandığım laptoptan oraya takarım yüklerim Win 7'yi temiz bir şekilde :) ferdi473 8 yıl önce
    • Kolay gelsin :) temmuz 8 yıl önce
    • Merhabalar, Pc yi parçalarına ayırdım :). Bios pilini elimi korkak alıştırmadan yerinden söktüm :). Bunun için sabaha karşı olsa da kısa bir video çektim. "https://www.youtube.com/watch?v=V7Ksj1ERfFA&feature=youtu.be" Neyse, sonra geri topladım. Sorun devam ediyordu!!! Acaba az mı bekledim Bios pilini çıkarttıktan sonra dedim. 3. kez açtım Bios pilini tutup bi çektim. Yandaki tutacakları, yani; bios chip'ine , bios pilindeki enerjiyi ileten kenarlık gibi gözüken arkadaşlar ile birlikte geldi :(. Neyse bu sefer uzun süre bekledim. Anakartın kenarındaki bir düğmeyle falan oynadım. Böyle sanki reset düğmesi gibi birşeydi tam çözemedim :). Sonra yeter bu kadar beklediğim dedim, gittim Cd room takılı olmadan, Bios pili takılı olmadn, Hard disk'i ram i falan takarak pc ye enerjiyi verip başlattım. Aneeeeemmm açıldı ya la bios :). Anakartın kenarındaki o garip düğme gibi şeyden midir. Üçüncü kez açtığımda, bios pili takılı olmadan daha uzun süre bekledim ondan mıdır yoksa Cd room'u takmadan pc yi başlattım ondan mıdır bilmiyorum ama Bios açılıyor. Sistem açılıyor. Hali hazırda yüklü olan Win 7 geliyor. Bios pilinin hatrını sorar iseniz koli bandı ile olması gereken yerine sabitlenmiş bir şekilde yatıyor. İşlevini devam ettiriyor mudur bilmiyorum ancak. Şimdi sıra Hard Disk'i sıfırlayarak, flash ile boot ederek temiz bir Win 7 yüklemeye geldi. Hadi hayırlısı. Benimle uzun uzun ilgilendiğiniz için, doğru cevap olarak sizin verdiğiniz cevabı seçtim. Herşey için teşekkür ederim. Şu da bios un resmi "http://i.hizliresim.com/La93JZ.jpg" . Bakalım flash ile boot edebilecek miyim. Asıl sorunum olan temiz bir Win 7 yi yada Xp' yi yükleyebilecek miyim bu eski arkadaşıma :) ferdi473 8 yıl önce

    Merhaba, Asus marka N550JK yada N550JX olan cihazım 11 saattir açılış ekranında takılı kaldı. Öncesinde hiç bir sorun yoktu, steamde yaşadığım problem nedeniyle resetledim ( ilk defa ) o zamandan beri  Asus yazısı geliyor, sonra bir yuvarlak dönüyorda dönüyor. 9 - 10 defa resetledim. Güç kablosundan çıkardım şarjının bitmesini bekledim bittiğinde tekrar denedim fakat hala aynı ekran. Bi ara güncelleme yazısı geldi ilk resette sonra o da kayboldu. Halen çalıştıramıyorum. Asus canlı destekle konustum cihazınızı teslim edin 20 gün sonra geri alabilirsiniz diyor. Tasarımcıyım pazartesi iş yerimde kullanmam lazım. Lütfen yardımcı olabilir misiniz..

    rokolist rokolist (1)