Laptop'umun hoparlöründe meydana gelen değişiklik, bozulma?

Ses simgesininüzerinde çarpı var. Üzer,ne geline de; ''etkin ses çıkış aygıtı yok'' diyor. Ne yapmalıyım düzelmesi için. kafamı sıyırmama az bucuk kaldı.

kullanici636390 kullanici636390 (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ses kartısürücüsü silinmiş veya bozulmuş olabilir. Bir ihtimalde ses kartı bir şekilde (bilmeden senin tarafından veya başka bir program marifetiyle) devre dışı bırakılmış olabilir.

    Eğer ses kartı sürücüsü bozuk veya silinmiş ise yeniden kurmalısın. Ses kartı devre dışı kalmış/bırakılmış ise, bunu Denetim masası>Aygıt yöneticisinde ses kartı üzerinde sağ tık menüsünden yeniden aktif hale getirirsin.

    Sürücünün silinmiş veya bozuk/sağlam olduğunu anlamak, görebilmek için yine Denetim masası>Aygıt yöneticisine bakmak gerekir. Sürücü üzerinde sarı ünlem işareti, hatalı sürücü anlamına gelir.

    Veya -ve eğer problem sonradan meydana geldiyse- yine Aygıt yöneticicisi, ilgili (sarı ünlemli) sürücü sağ tık menüsünden önce "Özellikler" arabirimini açarak, orada "Sürücüye geri dön" düğmesi aktif ise (silik görünümlü değilse) onu tıklayarakta problemi çözebilirsin. Demokrasilerde çare tükenmez :)

    Edit:

    • Sarı ünlemli sürücüyü kaldır ve doğru sürücüyü temin ederek yeniden kur. Kaldırma işlemide yine sağ tık menüsünden yapılır.temmuz 10 dakika önceyorumu sil
    • Eğer problem sistem kurulumundan hemen sonra değilde daha sonra meydana geldiyse, sistemi problem öncesi bir tarihe geri alarakta düzeltebilirsin. Ama bunu yaparsan sistem geri alma tarihinden sonra bilgisayar ayarlarında yaptığın değişikler ve kurduğun programlarda iptal olur. Bunuda bilmeli ve ona göre karar vermelisin. Sitede "Sistem geri yükleme nedir, nasıl yapılır?" başlıklı konu açmıştım. Arama motorundan bulabilir ve bakabilirsin.temmuz 0 saniye önce
    • Veya -ve eğer problem sonradan meydana geldiyse- yine Aygıt yöneticicisi, ilgili (sarı ünlemli) sürücü sağ tık menüsünden önce "Özellikler" arabirimini açarak, orada "Sürücüye geri dön" düğmesi aktif ise (silik görünümlü değilse) onu tıklayarakta problemi çözebilirsin. Demokrasilerde çare tükenmez :)
    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Sağ tıklayıp baktıgımda bilakis, devre dışı yap seceneği var. Yani devre dışı bırakılmamış. Hatalı sürücü olanından galiba. Çünkü ünlem işareti var. Peki ben bunu nasıl düzeltebilirim? kullanici636390 8 yıl önce
    • Sarı ünlemli sürücüyü kaldır ve doğru sürücüyü temin ederek yeniden kur. Kaldırma işlemide yine sağ tık menüsünden yapılır. temmuz 8 yıl önce
    • Eğer problem sistem kurulumundan hemen sonra değilde daha sonra meydana geldiyse, sistemi problem öncesi bir tarihe geri alarakta düzeltebilirsin. Ama bunu yaparsan sistem geri alma tarihinden sonra bilgisayar ayarlarında yaptığın değişikler ve kurduğun programlarda iptal olur. Bunuda bilmeli ve ona göre karar vermelisin. Sitede "Sistem geri yükleme nedir, nasıl yapılır?" başlıklı konu açmıştım. Arama motorundan bulabilir ve bakabilirsin. temmuz 8 yıl önce
    • Veya -ve eğer problem sonradan meydana geldiyse yine - Aygıt yöneticicisi, ilgili (sarı ünlemli) sürücü sağ tık menüsünden önce "Özellikler" arabirimini açarak, orada "Sürücüye geri dön" düğmesi aktif ise (silik görünümlü değilse) onu tıklayarakta problemi çözebilirsin. Demokrasilerde çare tükenmez :) temmuz 8 yıl önce
    • Allah razı olsun, bilgilerin için. Deneyecegim yapabilirsem artı :) neyse sağol:) kullanici636390 8 yıl önce
    • Üç gündemi karar verdin denemeye? Denemeye başlamak kaç gün sürecek? Çok yoğunsun herhalde :) temmuz 8 yıl önce