Laptop'un üzerine gazoz döküldü

Merhaba;

Gazoz kapağını açarken bir anda patlayan gazoz,laptopun üzerine doğru fışkırmaya başladı. uzaklaşırabildiğim kadar uzaklaştım. ne yapmalıyım? tuşlara o kadar çok girmemişti. uzaklaştırdım laptopu. Ekran hep gazoz olmuştu ama tuşlarda fazla yoktu. tuşların üzerine gelenleri sildim. şimdi laptop'u V şeklinde tutuyorum.fön makinesi kullanayımmı?

laptop çalışıyor.

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Fön makinesi falan kullanma. Tam tersine nemli bir bezle klavyeyi bir güzel sil ve temizle.

    Silmede kullandığın bez çok ıslak olmasın, laptop içine su sızıntısı olmamalı veya olursada fazla olmasın.

    Bunu yapmadan önce her ihtimale karşı laptop bataryasını çıkar diyeceğim ama Asus laptop'larda bu biraz zor oluyor. Çıkarabilirsen çıkar çıkaramazsan silme işini dikkatli yap laptop içerisine su sızdırmamaya çalış.

    Temizlik bittikten sonra iyice kurumasını bekle. Kuruduğuna tam emin olmadan laptop'u açma (Bilgisayarı başlatma, enerji/güç verme).

    Geçmiş olsun.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @temmuz abi gereksiz bir soru olacak ama nemli bez dediğin ne? toprak34 6 yıl önce
    • Yumuşak bir bezi ıslat ve sonra iyice sık. Nemli bez odur :) @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz deneyeceğim :) toprak34 6 yıl önce
    • @temmuz bu arada, tuşları çıkartıp mı temizleyeceğim? toprak34 6 yıl önce
    • Dilerim bir problem olmaz. Gazoz şekerli ve asitlidir, bunları bertaraf emeye (etkisiz hale getirmeye) çalışacaksın. Kolay gelsin. @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • Tuşları çıkartmanı çok tavsiye etmem. Kolay değildir ve oldukçada risklidir o iş. Sonra başına iş açabilirsin @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz klavyenin üzerinden geçtim nemli bez ile. Şimdi ne yapayım? toprak34 6 yıl önce
    • Bu arada içine su kaçmadı. toprak34 6 yıl önce
    • Klavyeyi bir bütün olarak çıkarabilsen olur (Hatta daha iyi olur). Öyle olursa bol su ile bir güzel yıkar ve iyice kurutarak tekrar yerine takarsın. Ama buda zordur, belli bi tecrübe gerektirir.Sen onuda boşver. İleride bir problem çıkakarırsa o halde servise verirsin. Onlar gerekeni yaparlar. Ama fazla dökülmediyse servislik bir problem çıkaracağını zannetmiyorum. Dediğim şekilde silme işlemini yaparsan yeterli olacaktır diye düşünüyor ve öyle ümit ediyorum @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • Sildikten sonra iyice kurumasını bekle demiştik ya. Sonra açar, başlatırsın PC'yi. Bu kadar @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz yarım saat bekledim ve açtım. Bir sıkıntı yok hatta bu yorumu PC den yazıyorum :) toprak34 6 yıl önce
    • Tamamdır öyleyse, geçmiş olsun @toprak34 temmuz 6 yıl önce