Laptop yere düştü Default Boot Device Missing or boot failed hatası veriyor

Laptop yere düştü ve şimdi açılmıyor. Laptop'u açmak istediğimde Default Boot Device Missing or boot failed Insert recovery media and hit any key Then select boot manager to choose a new boot device or to boot recovery media hatası alıyorum.

Daha sonra karşıma  boot menü geliyor. Burada enter tuşuna basınca

No bootable device  Please restart system diye bir yazı çıkıyor

Sorun ne olabilir?

sametsecil sametsecil (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    No bootable device  Please restart system mesajının anlamı açılış diski bulunamadı demektir.

    Yabni bilgisayarınız HDD,( Sabitdisk, Hardisk) şuanda görmüyor.  Yerinden oynamış veya çıkmış olabilir.

    Laptop'un bataryasını çıkartın, fişten çekin.

    Bir tornavida yardımı ile alttaki vidaları çıkartın.

    Daha sonra sabitdiski (HDD) göreceksiniz. Muhtemelen yerinden oynamıştır. Onu yerine hafifçe oturtun.

    laptop hdd upgrade

    Laptop içindeki HDD bu şekilde görünecektir.

    Hafifçe ileriye doğru itin.

    Vidaları yerine takın, bataryayı takın ve bilgisayarı açın. Büyük olasılıkla sorun düzelecektir ve bilgisayar açılacaktır.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      Umarım cemkaranın belirttiği şekilde sadece yerinden oynamıştır ama düşme sonucunda harddiskte bir fiziksel problem oluşmasıda hiç küçümsenmeyecek bir ihtimaldir. Zira harddiskler çok narin ve hassas donanımlardır (PC'lerin işlemci ile birikte en hassas iki barçasından biridir); fiziksel darbelerden, sarsıntılardan, düşmelerden vb çok etkilenirler. Böylesi hallerde harddisklerde fiziksel bad sector'ler oluşabileceği gib tamaman kullanılamaz hale gelebilirler (bilhassa çalışır haldeyken düşme çarma vb hallerde).

      Cemkaranın tavsiyelerini uygular ve sonuca bakarsın (Gerekirse ve imkanın olursa farklı bir disk takarakta durumu anlayabilirsin). Eğer çözüm olmazsa maalesef teknik servis yolu görünür veya yeni bir harddisk alman gerekecektir.

      temmuz temmuz (12505)