Laptopta batarya olmadan BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

Biosumu güncellemek istiyorum indirdim gerekli dosyayı flasha attım ancak biosta gerekli yere geldiğimde "please plug in battery and its remaining capacity should be more than %20" sorunu alıyorum. Bilgisayarıma takacağım batarya çalışmıyor ne yapmam lazım?

BIOS güncellemesi yapmak istememin sebebi ise oyunlara girdiğimde 1-2 dk içinde oluşan mavi ekran hataları genellikle "system_service_exception" hatası olmak üzere birkaç hata daha alıyorum. Minidump dosyası ektedir.

Minidump linki:

https://yadi.sk/d/C1PMJm7q69giLQ

cancano cancano (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Aslında onun bataryadan kastı bilgisayarın enerji alması olabilir. Laptopu şarja takıp denedin mi?

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bilgisayarı sadece fişte çalıştırabiliyorum içinde batarya yok. Bilgisayarıma takacağım bataryada yok. Ancak güncelleme yapabilmem için bataryamın olması gerekiyormuş.

      cancano cancano (1)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Enteresanmış, demek ki illa donanımsal olarak orada bi batarya algılaması gerekiyor. Yalnız bahsettiğin mavi ekran hatasının sebebi sürücülerden kaynaklı bunu biliyorum. Ağırlıklı olarak Intel, NVIDIA, AMD ekran kartı sürücüleri hataya sebep oluyor. Bu sürücüleri DDU programı ile tamamen kaldırıp yeniden yükle, ayrıca laptop üreticisinin sitesine girip chipset, ve intel başlıklı sürücüleri de güncellemende fayda var. Olmadı bilgisayarı sıfırlamayı deneyebilirsin. omercik 5 yıl önce
      • Bu arada attığın minidump dosyasını inceledim. RTKVHD64.sys diye bir sürücü dosyasında sorun var görünüyor. Bu sürücü dosyasını internette araştırdım Realtek High Definition Audio'ya aitmiş. Anlaşılan bilgisayarındaki sürücülerden kaynaklı mavi ekran hatası alıyorsun. Aygıt Yöneticisinde güncelleyebildiğin tüm sürücüleri güncelle, olmazsa sürücüleri "eski sürüme geri dön" yaparak eski sürümüne geçirmeyi denersin. Batarya olmadan BIOS güncellemesi yapamıyorsak, en kötü ihtimal bilgisayarı sıfırlamanı veyahut temiz kurulum yapmanı tavsiye edeceğim. omercik 5 yıl önce
      • Tüm cevapların için çok teşekkür ederim. Şimdi sırasıyla dediklerinin hepsini deniyeceğim. cancano 5 yıl önce
      • @farurhenho biraz önce aldığım mavi ekran hatası hıdclass.sys'den kaynaklı diyor. Sanırım birkaç yerde sorun var. Yukarıdaki dediklerinizi yapıp denedim. Sorun devam etmekte. Yeni Minidump dosyası: https://yadi.sk/d/ylEvPF5XV-qqKg cancano 5 yıl önce
      • Minidump dosyasında bu kez farklı sonuçlar görünüyor. HIDClass.sys ile ilgili bir veriye maalesef ulaşamadım, tek elde ettiğim bilgi kötü amaçlı yazılım bulaşmasından ötürü hidclass.sys mavi ekran hatasının oluşması yönünde oldu. IGDKMD64.sys diye bir mavi ekran daha var, bu dosya Intel Graphics Driver'a ait. Intel ekran kartı sürücünle ilgili bir sorun daha var. Anlaşılan yaşadığın sorunun tek bir sebebi yok. Bi format atmadan çözülmeyecek gibi duruyor. @cancano omercik 5 yıl önce
      • Düzeltme: HID (Human Interface Device) yani İnsan Arabirim Aygıtları anlamına geliyor. İnsan Arabirim Aygıtı dediğimiz şey genellikle USB sürücüleridir. Bu son attığın zaman USB sürücülerinde hata oluşmuş o nedenle hidclass.sys mavi ekran hatası vermiş. omercik 5 yıl önce
      • Teşekkür ederim tekrar cevapların için. Sorunu almaya başladığımdan bir süre önce Advanced System Care diye bir program kullandım. Sanırım bu program mahvetti bilgisayarı. Windows 7 olan bilgisayarıma düzelmesi için format attım ve Windows 10 yükledim ancak sorunlar devam etti. Yani format atmış olmama rağmen alıyorum aynı sorunları. cancano 5 yıl önce
      • BIOS güncellemesi de yapalım, artık olmazsa bilgisayarın teknik servisiyle görüşürsün. Donanımsal bir hasar bile olabilir. @cancano omercik 5 yıl önce

      Evet normalde BIOS güncellemeleri bataryanın belirli bir oranda dolu olmasını ister. Sende hiç batarya yokmuş. Bataryası olmayan bir laptopta BIOS güncellemesi yapılabilir. Bunun için BIOS güncellemesini zorlamalısın. Örneğin DELL laptoplarda bu şu şekilde yapılıyor.  Web sitesinden BIOsGuncelleme.exe dosyasını indirdin diyelim. Bunu çift tıklayarak çalıştırmıyorsun.  Komut isteminden parametre ile çalıştırıyorsun. Şu şekilde :

      biosflashname.exe /forceit

      Burada /forceit parametresi pil durumunu kontrol etmiyor ve sistemi BIOS güncellemesine zorluyor. Laptopun marka ve modeli varsa araştırabilirim.

      Bataryasız Asus laptop BIOS güncelleme

      Ekrana "please plug in battery and its remaining capacity should be more than %20" yazısı geldiğinde klavyeden risky yaz. Bu işlem batarya kontrolünü devreden çıkartacaktır.

      alattin alattin (16984)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Asus N56VM bilgisayarımın modeli. Eğer farurhenho arkadaşımın söyledikleri işe yaramazsa BIOS guncelleyeceğim. Nasıl yapacağımı söylerseniz çok sevinirim. cancano 5 yıl önce
      • @cancon önce onu dene sonra olmadı bunu araştırırız. alattin 5 yıl önce
      • @cancon çözümü buldum, cevabıma ekledim. alattin 5 yıl önce
      • Çok teşekkür ederim hocam deneyeceğim. Acaba büyük bir riski bulunur mu? cancano 5 yıl önce
      • Elektrik kesilmesi sorunu yaşamazsan sorun olmaz. @cancano alattin 5 yıl önce

      Pek fazla önemi yok ki bios güncellemesinin sadece bilgisayarın aniden kapanıyorsa çok yavaş açılıyorsa güncelle bir de hatalar alıyorsan

      @murat da nedenlerini yazmış

      BIOS güncellemesi çok gerekli değilse yapılmamalıdır

      Makaleye gitmek için Link

      darkcrak darkcrak (5158)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Denemediğim pek bişey kalmadı sanıyorum. Donanımları da teker teker test ettim ancak bir sorun gözükmedi en son BIOS güncellemem gerektiğini söylediler bende onu deneyeceğim. cancano 5 yıl önce