Laptopta işlemci değiştirilirken nelere dikkat edilmeli?

Merhaba,

laptopumun anakartına uygun bir işlemci buldum ve değiştirmeye karar verdim. İlk defa değiştireceğim. Değiştirme işleminde nelere dikkat etmeliyim? Termal macunu neden nasıl kullanmalıyım? Değişim sonrası format gerekli mi? Diğer tecrübelerinizi yazar mısınız

aserifkuzu aserifkuzu (188)
5 yıl önce sordu

  • Soket tipi aynı olması gerek. Isınma problemi normal düzeyde ise TDP kesinlikle aynı W olsun. Fazlası ısınma problemini %99,9 getirecektir. Aynı şekilde ısınma problemi boşta iken bile yaşıyorsanız TDP 35W veya üzeri olmalı. 30W ve altına bakın. Bu durumları göz önünde bulundurarak en yüksek frekans ve işlemci hızı olan işlemciyi tercih edin. tromick 5 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Bazı laptoplarda CPU değiştirilebilir oluyor.  Sen uygun işlemci buldum diyorsun, CPU çıkarılabilir bir yapıda diye düşünerek yanıtlıyorum.

  • Termal macun işlemci ısısının fana daha iyi iletilmesini sağlayan bir macun. Bu sebepten CPU üzerine çok az miktarda sürmen gerekir. Öncesinde kurumuş macun varsa temizlemelisin.
  • Değşim sonrasında format gerekli değil. Ek bir işlem yapmana gerek yok. Anakartın yeni işlemciyi tanıyacaktır.
  • Böyle bir işleme geçmeden önce Youtube'de bir kaç video izlemende fayda olabilir: https://www.youtube.com/watch?v=5NpYke65xSs gibi.
  • İşlemci ve fanı sökerken zarar vermemeye dikkat et, aşırı güç kullanma
hakan hakan (15394)
5 yıl önce cevaplandı

    1. Benimde laptopum var bende işlemci değiştiricektim, duyduğuma göre laptop'a işlemci, ekran kartı, ram takılmaz yani kısacası yeni parça takılmazmış.
    2. Termal macun işlemcinin aşırı ısınmasını önlemek için kullanılan macundur.
    ilkaybaki ilkaybaki (236)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Sizi ikinci kez bilmediğiniz bir konuda yorum yaparken görüyorum. Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyiniz. RAM'lerin değişimi 1980'lerden beri mümkün olan bir durum. Aynı şekilde ekran kartı, işlemci de BGA olmadığı sürece değiştirilebilir. tromick 5 yıl önce
    • @tromick Ben bildiğimi söylüyorum, bilgisayarcıya sorabilirsiniz, laptoplara ekran kartı, ram, işlemci ilave edilmez takılmaz. ilkaybaki 5 yıl önce