Laptopu açma düğmesinden kapatma

Laptopu açma düğmesine basılı tutarak kapatırsak laptop zarar görürmü ?

Zarar verirse ne derece zarar verir onu bilmek istiyorum .

kubilay kubilay (16)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Dizüstü bilgisayarı doğrudan açma kapama düğmesinden kapatmak bilgisayara zarar verir.

    Elektrik kesintisi, açma kapama düğmesinden doğrudan kapatma gibi düzgün olmayan kapatmalarda dosya sistemi ve işletim sistemi dosyaları zarar görebilir.

    Görebilir diyorum çünkü bu bir olasılık. 100 defa kapatırsınız sorun olmaz fakat 101. kapatmanızda sorun olabilir.

    Windows gibi işletim sistemleri, işletim sistemine ait dosyaları dosya sistemi (NTFS,FAT,FAT32) denilen bir yapı üzerinde saklarlar.

    Açma kapatma işlemlerinde dosya sistemi üzerindeki dosyalarda bazı düzenlemeler değişiklik yapabilirler. Siz bilgisayarı doğrudan açma kapatma düğmesinden kapatırsanız bu ciddi sorunlara yol açabilir.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      Zarar verir tabikide zararlarıda şu şekilde olur ,

      1 - Harddiskde sıkıntı olur normal sistem üzerinden kapatır iken disk kendisini durdurur yavaşca oysaki sen tuşa basılı tutup kapattıgında harddiskkin içindeki kafa birden durur ve buda hard disk içinde badsector diye tabir edilen alan bozukluklarına neden olur ve böylece veri kaybolma olasılığı artar.

      2 - Windowsun ciddi derece zarar göremesine neden olur yani windows işletim sisteminin zarar göremesi mavi ekran , kendi kendine bilgisayar açılırken kapanma gibi sorunlar çıkartabilir.

      Unutmayalımki sistem ve donanımları birbiri ile entegrelidir.Ve yazılımı yazan kişiler bunlara göre ilişkilendiriyor bunları. Bir dahaki sefere bilgisayarını kapatır iken yukarda yazdıklarım aklına gelsin ve parmağını o tuştan hemen çek  :) :)

      dyildiz dyildiz (183)